Az ember szinte lázba jön

Beszélgetés S. Pável Judittal múltról, múzeumról, közösségről

2015.02.25

Noha kissé parabolisztikusan hangzik, miszerint: múltról beszélni mindig időszerű – az állítás igazságtartalma megkérdőjelezhetetlen. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a diskurzus egy múzeum falai közt, a múzeumbarátok közösségi eseményeként valósul meg.

…s legalább 90 é(r)vet lehetne felsorolni arra, hogy miért dr. Simon Endréné Pável Judit – Jutka néni – e beszélgetés vendége. A rejtélyes, 90 elemű lista elsorolása azonban nem időszerű, ám akit érdekel, biztosan talál ide kapcsolódó információkat a helyi sajtóközleményekben.” – vezette fel a társalgást Tóth Kálmán, miután köszöntötte az ünnepeltet, az egybegyűlteket és a beszélgetés másik vezetőjét, M. Kozár Máriát. Szavait követően a közönség hosszantartó tapssal ünnepelte születésnapja alkalmából Jutka nénit.
M. Kozár Mária felhívta a figyelmet az esemény mottójára: „Az ember szinte lázba jön…” Az idézet természetesen S. Pável Judittól való: a Vasi Honismereti és Helytörténeti Közlemények hasábjain, 1993-ban megjelent interjúban olvasható, amelyben Jutka néni többek közt a történeti kutatómunka felvillanyozó voltáról vallott.
A Pável család archívumából válogatott régi fényképfelvételek kivetítésével színesített beszélgetés folyamán múltról és múzeumról M. Kozár Mária néprajzkutató, a Pável család kultúráért tevékenykedő közösségekkel kialakított kapcsolatairól pedig Tóth Kálmán kérdezte Jutka nénit.

Az esemény kiemelkedő voltára való tekintettel az elhangzott kérdések és válaszok szerkesztett változata alább teljes terjedelmében olvasható.

A lejegyzett beszélgetés teljes terjedelmében ITT tekinthető meg.