Vasi Múzeumbarát Egylet

Visszatekintő - A magyar Tadzs Mahalnál jártak

Július 28-án utólagosan, de végre sor került a régóta megígért Bory vár látogatásra. Sajnos a délelőtt folyamán az ég beborult, a várlátogatást csepergős időben, esernyővel folytattuk. Ez azonban semmit sem rontott a művészi látványon.

Bory JenÅ‘ sokoldalú személyiség volt: építészmérnökként kezdte pályafutását, majd beiratkozva a képzÅ‘művészeti fÅ‘iskolára szobrászatot, festészetet tanult. A festészetet Székely Bertalantól, a szobrászatot Stróbl Alajostól sajátította el. A képzÅ‘művészeti fÅ‘iskola tanára lett, de a műszaki egyetemen is tanított. A felesége Komócsin Ilona szintén festÅ‘művész volt. A vár kettejük alkotása, amelyet 41 éven át készítettek. A 2. világháború alatt lerombolták a várat, de a mester újjáépítette. Bory JenÅ‘ eredeti gipsz modelljei a vár udvarán, az oszlopos árkádok alatt láthatóak, de az alkotásaival az ország számos helyén találkozhatunk.

A vár egyórás felfedezése után – amelyrÅ‘l a képgaléria minden szónál ékesebben tanúskodik – betértünk a közeli presszóba egy kávéra, majd Székesfehérvár belvárosába utaztunk. Igyekeztünk az ebéd elfogyasztásával, hogy több idÅ‘ jusson a történelmi belváros felfedezésére.

A középkori romkertbÅ‘l sajnos nem sokat láttunk, ugyanis a városban zajló koronázási játékok idejére a színpad, valamint a nézÅ‘tér itt került elhelyezésre. Sétánk során az országalma és a püspöki palota megtekintését követÅ‘en a ciszterciek templomát kerestük fel, ahol beinvitáltak minket a templom sekrestyéjébe is. Itt gyönyörű faragott fabútorzat látható. Tovább haladva a Vörösmarty Színház felé egy közös fényképezkedésre is sort kerítettünk a virágóra mögött található Országzászló alatt.

Miután a felhÅ‘k elvonultak és a nap kisütött, visszatért a júliusi meleg. Engedtünk a kísértésnek: jólesett egy fagyit elfogyasztani a FÅ‘ utcában. A ferences templom látogatása után az óratoronyhoz igyekeztünk, ahol pontban kettÅ‘kor van a harangjáték. Ezután megkerestük Kató néni kedves bronzszobrát, majd a Szent István téren keresztül az állomás felé vettük az irányt. Ám az indulás elött még benéztünk a Prohászka Ottokár emléktemplomba is. Az 50 méter magas kupola Magyarország legnagyobb kupolája. A székesfehérváriak 15. püspökük emlékére emelték a csodás templomot, sírja fölé. Az állomáshoz érve még jutott idÅ‘ egy pohár frissítÅ‘re. Akik eljöttek, élményekben gazdagon tértek haza.

Urbán László

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1567 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »