Vasi Múzeumbarát Egylet

Janus Műtárgyklinika

Látogatás Hesztera Aladár restaurátor műtermében

Klubfoglalkozásunk helyszíne ezúttal nem a Savaria Múzeum volt, hanem átsétáltunk a közeli Janus Műtárgyklinikára, vagyis Hesztera Aladár restaurátor műtermébe.

Aladár bácsi és Csúzli nevű vizslája nagy szeretettel fogadtak bennünket. Bár Csúzli mindenáron igyekezett a figyelem középpontjában maradni, azért sikerült Aladár bácsira is figyelnünk. Megtudtuk tÅ‘le, hogy a restaurátorok igen fontos szerepet játszanak a kiállítások elÅ‘készítésében. Az is kiderült, hogy még a legképzettebb restaurátor sem képes a tárgyak pusztulását véglegesen megállítani, csak a pusztulás folyamatát tudja lelassítani. Erre bevált „receptek” állnak rendelkezésére. Egy ilyen receptkönyvet írt Szakolyi László, a Savaria Múzeum elsÅ‘ restaurátora, akinek könyvét meg is tekinthettük. Megtudhattuk továbbá, hogy a restaurátori munka korlátját, de egyben lehetÅ‘ségét is a kémia tudományának alapja, a periódusos rendszer jelenti.A műhelyben jelen volt gróf Batthyány Erzsébet – jobban mondva jelen voltak a grófné testének és öltözékének földi maradványai. A Szent Márton templom kriptájából hozták ide, hogy a kalandos körülmények közt megégett és elszennyezÅ‘dött csontokat, ruhamaradványokat alaposan meg lehessen vizsgálni. Még arra is képes a tudomány, hogy koponyája alapján élethű szobrot készítsenek róla.A fémtárgyak restaurálásával kapcsolatban Aladár bácsi elmondta, hogy egyszer egy kard restaurálása egy teljes évet vett igénybe. Hónapokig ázott a tárgy a megfelelÅ‘ rozsdaoldó szerben. A tisztítás menete a kard markolatától a penge felé haladva történt. A penge igen jó minÅ‘ségű anyagból készült, így a földben nem rozsdásodott el teljesen. Utolsó éjszakán, amikor a kard igen mozgott már az Å‘t körbevevÅ‘ tokban, a mester úgy gondolta, hogy addig nem alszik el, míg a tokból ki nem húzta azt. Még az éjszaka folyamán sikerült kivenni a kardot, persze azért még ráfért a további tisztítás.
Elmondta még azt is, hogy a régészek a talált tárgyakat néha környezetükkel együtt emelik ki a földből, ellenkező esetben azok szétesnének. Egészen addig ebben a környezetben maradnak, míg a restaurálásban rájuk nem kerül a sor. Csak így lehet megőrizni az anyagok állapotát. Az előadás után alaposan körbenéztünk a számos meglepetést tartogató restaurátor műhelyben.

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »