Vasi Múzeumbarát Egylet

Évszázadok mozaikkockái

Aquileia, Ravenna, Verona

Három észak-itáliai város feledhetetlen látnivalóiról, régészeti emlékeiről tartott úti élménybeszámolóval egybekötött foglalkozást a múzeumbogár klubban Tóth Kálmán múzeumpedagógus.

A vetítettképes, videó felvételekkel színesített klubdélután jó hangulatát interaktív városfelismerÅ‘ játékkal alapozta meg a foglalkozásvezetÅ‘. A földrajzi bevezetÅ‘ után Aquileiában, a BorostyánkÅ‘ út kiindulópontján indult a virtuális séta. A napjainkban meglehetÅ‘sen jelentéktelen város egykor fontos katonai, kereskedelmi és vallási központ volt. FejlÅ‘dését, amelynek a népvándorlás viharos korszaka vetett véget, földrajzi helyzetének, az itt összefutó utaknak köszönhette. A 11. században emelt aquileai Mária mennybemenetele bazilikában folytatott 19–20. századi régészeti feltárások felszínre hozták a 4. századi, korai keresztény bazilika maradványait. A legfontosabb lelet a padlómozaik volt, amely a keresztény világ legrégebbi és legnagyobb felületű ilyen jellegű alkotásának bizonyult. Az apró kÅ‘kockákból kirakott színpompás járófelület motívumai közt jó volt ráismerni a savariai mozaikokról is ismert geometrikus és növényi indás díszítÅ‘elemekre. Ezek mellet a foglalkozásvezetÅ‘ két, figurális ábrázolásra hívta fel a gyerekek figyelmét: a pánsípos pásztor alakjára, illetve a kakas és a teknÅ‘s párharcát ábrázoló jelenetre. A mozaikkészítés technikájáról a kezükbe adott eredeti savariai töredékek alapján alkothattak képet a gyerekek.
Az aquileai Santa Maria Assunta bazilika altemplomának halványuló freskói között hátrafelé nyilazó Å‘smagyar harcos lovas alakja is látható – villantotta fel Kami a kivetítÅ‘n a fotót, majd a kalandozó hadjáratokról, elÅ‘deink sikeres harci taktikájáról, fegyverzetérÅ‘l és ruházatáról vetített videó részletet. A népvándorlás pusztításait megsínylÅ‘ Aquilea mára 3500 lakosú várossá zsugorodott ugyan, ám művészettörténeti kincsei okán bekerült a világörökségi helyszínek közé.Nagy Theoderik keleti gót király uralkodása alatt egy másik észak-itáliai város, Ravenna emelkedett fel, majd vált a Bizánci Birodalom részévé. Az idÅ‘k folyamán épségben maradt, kívülrÅ‘l is impozáns templomainak belsejében csodás bizánci, aranymozaikok maradtak ránk (San Vitale, Sant’Apollinare Nuovo, Sant’Apollinare in Classe). De Ravennában található Nagy Theoderik villámsújtotta mauzóleuma is. A császári méltóságot I. Justinianus és Theodora császárné mozaikos ábrázolása hirdeti a San Vitale bazilika falán.
KiemelkedÅ‘ tisztelet övezte Ravennában is savariai Szent Mártont: errÅ‘l a Sant’Appolinare Novo-ban gyÅ‘zÅ‘dhetünk meg, ahol – bár Å‘ nem volt vértanú –, mégis a mártírok vezetÅ‘jeként jelenítették meg mozaikkockákból kirakott, lila köpenyes alakját.Utolsó állomásként a romantikus Veronába repítette közönségét Kami. A város legnépszerűbb turisztikai helyszíne Júlia háza, amelynek udvarán a Shakespeare-i drámahÅ‘s szerelmet, termékenységet hozó szobra áll. S miután Franco Zeffirelli filmjének részletével is megörvendeztette a gyerekeket a foglalkozásvezetÅ‘, közös feladat következett. A veronai San Zeno bazilika kapujának jobb szárnyát az ó-, míg a balt az újszövetség egyes jelenetei díszítik. ElsÅ‘ként a bronz domborművek kártyákra kinyomtatott képeit elemezték a gyerekek, majd a megfelelÅ‘ bibliai idézettel is társították azokat.

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »