Vasi Múzeumbarát Egylet

Fegyvert s vitézt…

Fekete György huszárrelikviái

Hol terem a magyar vitéz? Fekete György tudja rá a választ: a keszthelyi műgyűjtő ugyanis nem csupán kollekciójának értékes darabjait mutatta be, hanem arra is vállalkozott, hogy felidézze a huszárság történetének legjelentősebb eseményeit, nagy alakjait a Gyűjtemények gyűjteménye sorozat 25. rendezvényén.

Az esemény kezdetén Bodó Judit tanárnÅ‘ röviden bemutatta a vendéget, Fekete Györgyöt, aki gyermekkora óta érdeklÅ‘dik a magyar könnyűlovasság története iránt. Gyűjteményének elsÅ‘ darabját, egy 1861-ben készített gyalogos tiszti szablyát 1956-ban szerezte meg. Ezt követte egy 17. századi alabárd és egy 19. századi tiszti kard. A 200 darabot meghaladó kollekció törzsét magyar relikviák teszik ki, de perzsa, török, német és osztrák fegyverek szintén megtalálhatók benne. Fekete György mialatt bemutatta a magával hozott tárgyakat: szablyát, pisztolyt, karabélyt, pallost, csákányt, hegyestÅ‘rt, büszkén említette meg a birtokában lévÅ‘ honfoglalás kori szablyát.Az elÅ‘adó kifejtette: a huszárság magyar „találmány”, már elnevezése is magyar eredetű. Luxemburgi Zsigmond király rendeletében írva áll: 20 jobbágytelkenként egy könnyűlovas huszárt kell felszerelni. A magyar huszárok nemzetközi hírnévre tettek szert, nemcsak mert rettegték Å‘ket, hanem mert igényt is tartottak rájuk, ugyanis ahol már a katonai megfontolás kevésnek bizonyult, ott vakmerÅ‘ségük és gyorsaságuk még gyÅ‘zelemre vihette a csatát. Huszár viszont csak hazánk földjén termett, innen lehetett sorozni Å‘ket.
Szóba került Hadik András is, aki 1757-ben 3000 huszár élén megsarcolta Berlint. E hőstettének köszönhetően a Mária Terézia Érdemkeresztben részesült, majd karrierje egészen a császári haditanács elnöki székéig ívelt, amely pozíciót rajta kívül magyar ember nem töltötte be. Az előadó kiemelte Rostás Pál önfeláldozását, aki a napóleoni háborúk idején huszártársaival utolsó csepp véréig védett egy, sebesülteket szállító, Goricába tartó konvojt. Megemlékezett a világtörténelem utolsó lovasrohamáról: a magyar huszárok 1942-ben Mihalovkánál végrehajtott hőstettéről, amelyet Mikecz Kálmán ezredes vezetett.
Habár a huszárvirtus letűnt, érdekes módon a francia hadseregben a mai napig létezik a Bercsényi ejtőernyős ezred, amelynek elődjét magyar huszárok alkották.
Fekete György nemrég megjelent kötete után célul tűzte ki, hogy fegyvergyűjteményéből Keszthelyen múzeumot alapít. A VMbE később is szeretettel várja vissza a gyűjtőt.

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »