Vasi Múzeumbarát Egylet

Végtelen történet

Múzeumbogarak csillaglesen

Az intergalaktikus kalandhoz, amelyen Varga Péter vezetésével vehettek részt a múzeumbogár klubtagok, nem volt szükség szkafanderre, űrrepülőgépre: a Google Earth/Sky segítségével lehozták a csillagokat az égről.

Mivel Cserga nyitókérdése – „Mi gyorsabb a fénynél?” – senki sem tudott válaszolni, a foglalkozásvezetÅ‘ elárulta a megoldást: „A képzelet.” Tényleg szükség volt a gyerekek fantáziájára, különösen a távolságok elképzeléséhez. A Google segítségével a bolygók közti távolságokat, valamint egyes égitestek Földünkhöz és a Naphoz viszonyított méreteit érzékelhették a foglalkozás résztvevÅ‘i. A csillagkeresÅ‘ feladat során pedig a legnevesebb csillagokat (Sirius, Pollux, Betegeuse, Polaris, Antares), csillagképeket és a hozzájuk tartozó szócikkeket kereshették meg a csillagtérképen.

Naprendszerünk a tejútrendszer része, ennek két sávját, az Oriont és a Nyilas-kart egészen tiszta égbolt esetén láthatjuk. A spirális formát innen belülrÅ‘l vizsgálni azonban nagyon nehéz. Csak becslésekre hagyatkozhatunk, amikor azt mondjuk: 200–400 milliárd csillag és 100 milliárd bolygó található benne. Az ezen túl létezÅ‘ galaxis-rendszerek kérdésköre már a sci-fi világába tartozik.

A hozzánk legközelebbi galaxis (a törpegalaxisokat leszámítva) az Androméda, amely feltételezések szerint a mi galaxisunknak ütközhet. Semmi ok a pánikra: erre úgy körülbelül 3 milliárd év múlva, ha sor kerül…

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »