Vasi Múzeumbarát Egylet

Sejtelmes mikrovilág

Sejt, kromoszóma, DNS

Kántor Orsolya humorral fűszerezett biokémiai alapozó foglalkozása az élőszövetek összetett felépítését hozta közelebb a múzeumbogár klubtagokhoz.

Kicsik és nagyok kíváncsi kérdéseire Orsi készséggel, színes hasonlatokkal válaszolt. A sejtek felépítésének, működésének és energiaháztartásának tisztázása után a sejtmagban lévÅ‘ DNS (dezoxiribonukleinsav) megismerésének történetérÅ‘l esett szó. A DNS felépítésének pontos modellezésére több kutatócsoport vállalkozott, ám a versenyt végül James D. Watson és Francis Circk nyerte 1 oldalas publikációjával, amit a Natures folyóirat hasábjain jelentetett meg. Munkájukat 1962-ben Nobel-díjjal jutalmazták.Orsi a DNS szál megdöbbentÅ‘ méreteire is felhívta a figyelmet. Az emberi sejt magjában található kromoszómákban kb. 2 méter hosszúságú, feltekeredett DNS található. Ennek egy szakaszát génnek nevezzük. A DNS-t nukleotidok alkotják, amelynek részét a dezoxiribóz és a foszfátcsoport mellett 4 bázis (A-G-C-T) számtalan variációja képezi. A témát egy vicces youtube video tette „még világosabbá” a részvevÅ‘k számára („A DNS-tÅ‘l az evolúcióig – csak egyszerűen”).
A jól megszokott kézműves tevékenység ezúttal sem maradt el. A múzeumbogarak hozzáfogtak, hogy elkészítsék közös DNS modelljüket, habszivacs és hurkapálcika felhasználásával. Ilyen vidáman is lehet biokémiát tanulni!

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »