Vasi Múzeumbarát Egylet

Bekerítve

Élet az ostffyasszonyfai hadifogolytáborban

Milyen életkilátásai lehettek annak a katonának, aki az 1. világháború alatt fogságba esett? Nem mellékes körülmény, hogy melyik országról és a háború mely időszakáról van szó és arról sem, hogy mennyire tudott alkalmazkodni az egyén a hadifogolytábori körülményekhez.

A múzeumbogarak ezen a pénteken egy barakkváros világába csöppentek: Czöndör János magángyűjteményét tekintették meg a tulajdonos és dr. Horváth Sándor történész vezetésével az Aréna utcai katonatörténeti kiállításban.
Az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnagyobb hadifogolytábora működött Nagysimonyi és Kissitke község határában 1915 és 1918 között. A tábort a legközelebbi vasúti megállóhely miatt a hivatalos iratokban és a történeti feldolgozásokban ostffyasszonyfaiként emlegetik.
Czöndör János az egykori tábor tÅ‘szomszédságában fekvÅ‘ Lánkapusztán gyermekeskedett. Nagymamája sokat mesélt a valaha hatalmas kiterjedésű, lebontott barakkvárosról. A foglyok és az Å‘rszemélyzet hétköznapjairól a betonépítmények maradványai és a földbÅ‘l lépten-nyomon elÅ‘kerülÅ‘ tárgyak (elrozsdásodott kéziszerszámok, pléhedények, fogpasztás dobozok, gyógyszeres és tintás üvegcsék, plombák, evÅ‘eszközök) is tanúskodtak számára.Dr. Horváth Sándor vetített képekkel szemléltette, hogy az osffyasszonyfai hadifogolytábor 197 faépületében egyidejűleg kb. 40–50 000 katonát – oroszokat, ukránokat, olaszokat, szerbeket, románokat – Å‘riztek. A nagy háború alatt mintegy 100 ezer hadifogoly fordult meg itt. Az intézményt a fenntartással járó költségek mérséklése céljából önellátásra rendezték be: sertésteleppel, vágóhíddal, pékséggel, vízművel, szennyvíztisztítóval, postahivatallal, kórházzal és különféle iparos műhelyekkel (asztalos, lakatos, cipész, szabó, kosárfonó stb.) látták el. Valóságos „mini-államról” van szó, amely saját „valutával” is rendelkezett. Ennek a pénznek azonban kizárólag a tábor határait kijelölÅ‘, 14 km hosszan kiépített drótkerítésen belül volt csereértéke.Néhány ügyes hadifogoly festÅ‘ként, cipészként jó keresetre tehetett szert. Másokat a környezÅ‘ falvak paraszti gazdaságaiba rendeltek, ahol a katonáskodó, harctéren elesett, vagy éppen az ellenséges országban szintén hadifogságba esett magyar férfiak munkaerejét pótolták. Hogy mihez kezdhetett a munkán túli idejével a fogoly, arról fényképfelvételek, színielÅ‘adások plakátjai, tintásüvegek, néhány hangszermaradvány és különféle emléktárgyak tanúskodnak.
Voltak, akik sohasem térhettek haza a fogságból. Az osttfyasszonyfai tábor hadifogoly-temetőjében hat nemzet kb. 12 000 katonája nyugszik. Lehet vitatkozni arról, hogy ez a számadat mennyire mutatja a fogság körülményeinek kielégítő vagy kegyetlen voltát. És érdemes utána olvasni annak is, hogy milyen sors juthatott osztályrészül a hazájuktól távol fogságba esett magyar katonáknak.

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »