Vasi Múzeumbarát Egylet

Nehéz időkben, egyenes derékkal

Emlékezés a Szombathelyről elhurcolt vitéz Bakay Szilárd altábornagyra

Milyen titkokat rejtenek vitéz Bakay Szilárd (1892–1947) altábornagy, egykori szombathelyi hadtestparancsnok életútjának dokumentumai és milyen okok vezettek tragikus halálához? Ezekre a kérdésekre kereste a választ vitéz Fonyódi László, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke.

A vetített képekhez igazodó beszélgetés narrátora, Tóth Kálmán múzeumpedagógus először a Bakay-ősökről kérdezte az előadót. Kiderült, hogy a délvidéki, szláv eredetű Bakalovich família férfi tagjai több generációra visszatekintve katonaként szolgálták a császárt. 1897-ben, amikor id. Bakay (Bakalovich) Szilárd, az 1. honvéd gyalogezred őrnagya, szívbénulás következtében elhunyt, négy fia – köztük a legidősebb volt az akkor 5 esztendős Szilárd – felnevelésének gondjai özvegyére maradtak. A családi hagyományok és a katonatisztek árváinak kijáró jelentős tandíjkedvezmény szinte predesztinálta a testvéreket a katonai pályára. Felsőbb tanulmányaik előtt mind a négyen a kőszegi katonai alreáliskola növendékei voltak.Bakay Szilárd katonai erényeit jól példázza, hogy ha előléptetéseit a megszokott időközökkel kapta volna meg, akkor már 7 éves korában ki kellett volna érdemelnie az elsőt. A beszélgetés során lépésről lépésre felidézett életút alapján egy széles látókörű, szigorú ember arcvonásai vázolódtak fel.
Íme, egy bizonyíték az előbbire: „A szovjetek húzódozása az angol, francia paktum megkötésétől szüli egyre-másra a legkülönbözőbb oláh, angol, balkáni terveket, melyek mind csak megerősíteni látszanak az a ma talán hihetetlennek látszó hírt, hogy a szovjetek Németországgal megegyezni készülnek.” (Részlet vitéz Bakay Szilárd ezredes, szófiai katonai attasé 1939. június 26-án, a balkáni helyzetről írott összefoglaló jelentéséből. vö.: Molotov–Ribbetrop paktum, 1939. aug. 23.)
Legendás szigoráról többek között [Maróti] Major Ákos hadbíró tiszt tett írásos tanúbizonyságot. Feljegyzése szerint Bakay (akkor már vezérőrnagyi rangban, a Keleti Magyar Megszálló Csoport parancsnokaként) kemény intézkedéseket foganatosított a polgári lakosság nehéz helyzetét kihasználva nyerészkedő tisztek ellen.
A m. kir. 2. honvéd hadsereg doni katasztrófája után – amelynek során a vezetése alatt álló 5 megszálló könnyű hadosztály is súlyos veszteségeket szenvedett – Bakay Szilárdot a szombathelyi III. honvéd hadtest parancsnokának nevezték ki. Köztudomású volt róla, hogy nem szimpatizál a németekkel. A nyilas hatalomátvétel után a mauthauseni koncentrációs táborba került. Rabságának az amerikai csapatok megérkezése vetett véget.
A világháborús katonai tevékenység kivizsgálására létrehozott igazoló bizottság itthon azonban vádat emelt ellene. A vádat különösen Rákosi Mátyás „A magyar jövőért” című, Moszkvában írt és kiadott könyvében szereplő valótlan állításokra alapozták. A népbíróság felmentő ítélete ellenére, 1946. április 11-én Szombathelyről, Lipp Vilmos utcai (ma: Somlay Artúr utca) lakásából a szovjet titkosszolgálat emberei elhurcolták. 1947. március 17-én, valószínűleg Sopronkőhidán, kivégezték és elhantolták. Rehabilitálására 1991-ben került sor, Göncz Árpád köztársasági elnök posztumusz vezérezredessé léptette elő. Emlékét egykori szombathelyi lakóházának falán elhelyezett emléktábla őrzi.

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1574 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »