Vasi Múzeumbarát Egylet

Címerek és kitűntetések

Jelentéshordozó tárgyak

Ismét jelentkezünk rövid múzeumbogár program-összefoglalónkkal. Novemberi első találkozónk központi témája a heraldika, azaz a címertan volt. A foglalkozást Kiss E. Csaba restaurátor és Tóth Kálmán vezette. A hónap második ifjúsági klubprogramján vitéz Fonyódi László mutatta be első világháborús kitüntetés-gyűjteményét.

Kezdjük tehát a heraldikával! Bemelegítésként ismertebb Vas megyei nemesi családok címereit azonosították a résztvevők, társaik ismertetői alapján. A feladatot mindenki könnyűszerrel megoldotta, ám amikor a címerek pontos heraldikai leírásai elhangzottak, már kevesebben ismertek rá a náluk lévő címerre. Tovább fokozódott a bizonytalanság, amikor az volt a feladat, hogy a hallottak alapján a megfelelő szavakkal kell kiegészíteni a szöveget. Bizony a heraldika tudományának szóhasználatát nem egyszerű elsajátítani! Meglepetést is tartogatott a foglalkozás: egyik bogártársunk édesanyja, aki jelen volt a foglalkozáson elmondta, hogy grafikusként 1989 után több település címerének megrajzolására kapott megbízást.
Kiss E. Csaba egy értékes műtárgyat, Reiszig Ede díszoklevelét ajánlotta figyelmünkbe. A díszoklevél borítóját Szombathely város címere ékesíti. Ennek gipszből készített mását festhették a heraldikában használatos színek (fekete, ezüst, arany, vörös, kék) felhasználásával az ügyes kezű címerfestők. Az elmélyült munka eredményeként szebbnél szebb alkotások születtek! Az újraszínezett Szombathely címer fatáblára rögzítve bizonyára pompásan mutat majd otthon, a szobák falán.
Egy hetet ugorva: november 14-én megismerhettük vitéz Fonyódi Lászlót, a jelvények és kitüntetések szenvedélyes gyűjtőjét. Mielőtt kollekciója értékes darabjairól mesélt volna, mindenki tervezhetett egy olyan kitüntetést magának, amelyet szívesen viselne, vélt vagy valós érdemei elismeréseként. Laci bácsitól számos más érdekesség mellett megtudhattuk, hogy mi a kitüntetéseken látható puskadísz jelentése. A Katonai Érdemérmet, a signum laudis-t, 1890-ben Ferenc József alapította, a puskával díszítettet háborúban szerzett érdemekért adományozták. A kitüntetésen a szalag sávjai azt jelzik, hogy hányszor kapta meg azt tulajdonosa. Nem pusztán férfiak, de a frontokon ápolói munkát ellátó nők is kaptak kitüntetést a világháború alatt. A vöröskeresztes kitüntetést ők csokorszalaggal viselhették ruházatukon. A sebesülési érmet IV. Károly alapította, szalagján szürke sávok jelezték a harctéri sebesülések számát.

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1566 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »