Vasi Múzeumbarát Egylet

A 3P2K hiteles története

Szombathely Рmindenk̩p(p)en! No. 13.

Dr. Szigetváry Ferenc gyógyszerészettörténész, a KÅ‘szegi Patikamúzeum 16 éve elhunyt igazgatója, édesanyja révén már gyermekkorában kapcsolatba került a fotózással. „A nagymama műkedvelÅ‘ fényképész volt” – tudtuk meg Katalintól, Szigetváry Ferenc leányától a Smidt Múzeumban folytatott pódiumbeszélgetés során.

A Vasi Múzeumbarát Egylet „Szombathely mindenkép(p)en!” című sorozatának 13. eseménye – amelyet Bajzik Zsolt történész vezetett – családtörténeti vonatkozások felidézésével kezdÅ‘dött.
„Nagyapám, Szigetváry Zoltán, patikus volt Szombathelyen, neje a szombathelyi születésű Brenner Erzsébet, a fotós nagymama. Mivel szép számban készültek gyermekkori képek a nagymamáról, arra lehet gondolni, hogy már a felmenÅ‘k közül valaki, vagy a nagycsalád egyik idÅ‘sebb tagja is fényképezett. Mivel édesapám volt a legidÅ‘sebb gyermek a családban, nagyszüleim bizonyára abban bíztak, hogy majd idÅ‘vel Å‘ veszi át a mai PetÅ‘fi Sándor, és KÅ‘szegi utcák keresztezÅ‘désében működött Megváltó Gyógyszertár vezetését.” – kezdte az elÅ‘dök bemutatását Szigetváry Katalin. Hogy a szülÅ‘k mennyire kijelöltnek vélték az ifjú örökös életpályamodelljét, arra bizonyíték az a fotó, amelyen a néhány hónapos Ferenc látható a patikai táraasztalán, háttérben a boldog szülÅ‘kkel.

Életútja, ha végül a gyógyszerészet felé irányult is, nem vezethetett nyílegyenesen oda. Az 1926-os születésű Ferenc a püspöki elemibe, majd a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumba járt. Jött a második világháború, 1944-ben bevonult katonának, fogságba esett, ahol tífuszban megbetegedett. Szerencséjére – mondhatnánk, hiszen így elkerülte a Szovjetunióba való elhurcolást. A temesvári kórházban ápolták, kis híján halálát okozta a súlyos betegség. Lábadozva, az otthoni helyzetrÅ‘l mit sem tudva, a következÅ‘ lehetÅ‘ségeket vázolta fel magának a jövÅ‘t illetÅ‘en: ha megmaradt a szombathelyi patika és a család is túlélte a háborút, akkor patikus lesz; ha minden és mindenki elpusztult, akkor beáll szerzetesnek. Mivel a család és a gyógyszertár is épségben átvészelte a bombázásokat, az elsÅ‘ variáció lett az irányadó. Leérettségizett, majd Budapesten, a Pázmány Péter Tudományegyetem Orvosi Karán gyógyszerészeti tanulmányokat folytatott, ahol 1951-ben kapott diplomát. Ezután besorozták az új rend néphadseregébe, ahol - ahogy mondani szokta - a „dombelhárítókhoz” került, tehát a politikailag kevésbé megbízható társakkal együtt lapátos katonaként teljesített szolgálatot.

Leszerelése után megnÅ‘sült, nejével visszaköltözött Szombathelyre. Egy ideig „pendlizÅ‘” gyógyszerészként a megye különbözÅ‘ patikáiban helyettesítette a betegállományban, szabadságon lévÅ‘ kollégákat. A Széll Kálmán utcai patika vezetÅ‘je lett, 1961-tÅ‘l pedig a Vas Megyei Gyógyszertári Központ Gyógyszergazdálkodási Osztályán dolgozott. A gyógyszerészet története nagyon érdekelte, ekkor kezdett a régi gyógyszertári felszerelésekkel foglalkozni, lajstromba vette a megye régi gyógyszerészi relikviáit. 1979 januárjától az általa létrehozott KÅ‘szegi Patikamúzeum vezetÅ‘je lett.
Hogy dr. Szigetváry Ferenc mikor kezdett fényképezni, azt még leánya sem tudta megmondani. „Iszonyatos mennyiségű fotó van otthon, a fotóhalomban számos cserkészképpel – de ezeket egy jó barát, vagy a nagymama is készíthette a táborokban tett szülÅ‘i látogatások során. Sok-sok felvételen a háború utáni, romos Budapest látható, ezek édesapám egyetemi évei alatt készülhettek.” – véli Szigetváry Katalin.

Mivel a háború utáni években egyre többen kezdtek hobbiszinten fényképezni, az 1950-es években a fotósok számára országszerte klubokat létesítettek. 1957-ben Vas Megye Tanácsa a város fejlÅ‘dését bemutató pályázatot írt ki műkedvelÅ‘ fényképészek számára. A beérkezett pályamunkákból kiállítás nyílt, majd a tárlat zárása után a Vas Népe több alkotást is leközölt. Szigetváry FerenctÅ‘l több kép is helyet kapott a vasi napilapban, így a „Délben” című, amelynek központi figurája egy abrakostarisznyából falatozó fuvaros ló, vagy a „Cicamosdás”, amelynek fÅ‘szereplÅ‘je egy kismacska.
1958-ban megalakult a Savaria Fotó Klub, ahol Szigetváry Ferenc életre szóló barátságot kötött Weszelits Jenővel, Reczetár Jánossal, Dancs Imrével. A Klub, amelynek az alakulás évében már 130 tagja volt, 1962-ig működött, tagjai számos hazai és nemzetközi pályázaton vettek részt. 1959-ben a Savaria Múzeumban nemzetközi fotókiállítás nyílt, amelyre a Savaria Fotóklubból 9 képet neveztek, köztük a szűkebb baráti kör tagjainak alkotásait.
Szigetváry Ferenc a fotóklub felbomlása után is rendszeresen küldött fényképeket bel- és külföldi fotókiállításokra. Képeinek gyakori témája a család, de kedvelte a természetet, különösen a vízpartokat. ElÅ‘szeretettel fotózta gyermekkora kedvenc helyszínét, a Brenner-parkot (akkor: Puskin-liget). Az 1960-as évek SzombathelyérÅ‘l számos különleges hangulatú felvételt készített. Megörökítette a parkokat, az esti fényeket, a napjainkra már átalakult városi utcákat, tereket. Fotózott diára, színes filmre, de a fekete-fehér technikában találta meg legjobban az önkifejezés eszközét. „Szerva” című alkotását a Magyar Fotóművészetben, „ZáporesÅ‘” című fotográfiáját egy nemzetközi kiállítás anyagának legjavát felvonultató albumban tették közzé.

Az alkotói pályafutást bÅ‘séges képanyaggal illusztráló beszélgetés végén fellebbent a fátyol a „3P2K” mibenlétérÅ‘l. Dr. Szigetváry Ferenc köré szervezÅ‘dött baráti társaságról van szó: „Pipa, Pia, Photo KedvelÅ‘k Köre” a megfejtés. A fotózás szeretete fűzte össze tagjait, a tréfás önmeghatározás második összetevÅ‘je (Pia) inkább a derűs, humoros életszemlélet, mint tényleges szenvedély kifejezÅ‘je.

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1574 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »