Vasi Múzeumbarát Egylet

Egy fotóalbum titkai

Ami az „angol beteg” életrajzából kimaradt

Bajzik Zsolt történész 2013 áprilisában a szombathelyi „zsibin” akadt rá arra a leletre, amely Savaria Múzeumban tartott elÅ‘adása tárgyát képezte. Nem régészeti tárgyról van szó, de feltárása éppoly sokrétegű kutatómunkára sarkall, mintha a múltra kaput nyitó ásatási szelvénybÅ‘l került volna elÅ‘.

Egy fotóalbumról van szó, amelynek átvizsgálása után világossá vált, hogy a gyűjtemény „Az angol beteg” című film révén világhírűvé vált Almásy Lászlóhoz köthetÅ‘. E felismerést több hónapon át tartó nyomozás követte, amelyben Bajzik Zsolt a fotók titkainak felderítésére tett kísérletet. Az albumban 119 fekete-fehér kép és egy színes képeslap található, amelyek közé néhány panoráma, illetve kisméretű ún. bélyegkép is beragasztásra került. ElsÅ‘ ránézésre csupán egy jó állapotú, az 1920-as, 30-as évekbÅ‘l származó, gondosan összerendezett és egykor 12 pengÅ‘be kerülÅ‘ mappáról van szó, amelyben a fényképeken kívül semmi más nincsen: sajnálatosan hiányoznak az azonosításhoz szükséges bejegyzések.ElsÅ‘ részében a repülés magyarországi és szombathelyi történetét megörökítÅ‘ felvételek szerepelnek. Második részében a borostyánkÅ‘i várról, az Almásy család tagjairól, köztük a világhírűvé vált Almásy Lászlóról készült, eddig nem ismert és nem publikált fényképek sorakoznak. Láthatjuk az „angol beteget” pilótaként, motorosként, sÅ‘t 11-es huszár egyenruhában is. Bajzik Zsolt véleménye szerint az album precíz szerkesztettsége is Almásy Lászlóra vall. Feltűnnek benne a magyar repüléstörténet izgalmas pillanatfelvételei, jól azonosítható típusú repülÅ‘gépek, a szombathelyi reptér azóta megsemmisült hangárja, gépei. Mivel 1914 után tilos volt a reptereken fényképezni, a képeket csak bennfentes személyek készíthették, néhányat bizonyára maga Almásy László.Különlegességek az album elsÅ‘ részébÅ‘l: a legkorábbra keltezhetÅ‘ kép 1912-ben, a rákosi reptéren készült, ahol a felszállás elÅ‘tti pillanatokban örökítették meg Takács Sándort, és Kolbányi-féle gépét. Az esemény tragédiával végzÅ‘dött: a gép lezuhant, a pilóta meghalt. Itt van a szombathelyi reptéren 1920-ban motorhiba miatt összetört Junkers A-20 típusú felderítÅ‘gép képe. Érdekes történet köthetÅ‘ a Heinkel Hercules DH-66 típusú gép landolását ábrázoló képekrÅ‘l. 1928. május 5-én, a szombathelyi reptéren szállt le vele Esmond Harmswort angol parlamenti képviselÅ‘ és újságíró. A lord 9 napos magyarországi útja végén érkezett Szombathelyre. Az ünnepélyes fogadást követÅ‘en tiszteletét tette Apponyi Albert kastélyában, Gyöngyösapátiban
És hogy egy helyi jelentőségű, Almásy által megörökített eseményről is essen szó: említsük meg az 1930. május 29-én, Szombathely főterén megtartott egyházmegyei Szent Imre-ünnepélyt ábrázoló légi felvételt. A téren a környező településekről összesereglett kb. 20 ezer ember részvételével zajlott le az ünnepség a tábori mise céljaira felállított emelvény előtt.
Az Almásy életrajzokban megemlített epizód az 1927-ben alapított Dunántúli Automobil és Motor Clubbal való kapcsolat: Almásy László volt a klub egyik alelnöke. A motorok és a versenyzés iránti rajongás jegyében ő honosította meg hazánkban a motoros futballt.

A fellelt album azt bizonyítja, hogy lappanghatnak még valahol további képi és írásos dokumentumok, feljegyzések és naplórészletek, amelyek hozzáértő kutató kezébe kerülve Almásy László kalandos életútjának egyes epizódjait jobban megvilágíthatják.

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1574 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »