Vasi Múzeumbarát Egylet

Mi a dolga egy régésztechnikusnak?

Vendég: Kőszegi Ádám

A gyakorlati feladatokkal megtűzdelt foglalkozáson megtudhattuk, hogy mi mindenhez kell értenie annak, aki ezt a munkakört be kívánja tölteni.

A régésztechnikus – mesélte Ádám –, tulajdonképpen a régész jobb keze a terepmunkában (azaz az ásatásokon), és a lelet feldolgozásban. Az ásatási munkában az ő feladata, hogy az előkerült jelenségek (pl. temetkezések, házalapok, szemetesgödrök, olvasztó- és sütőkemencék, kerítőfalak, árkok stb.) és minden tárgyi lelet helyének, leletkörülményeinek pontos rögzítse szintezőeszközökkel, fotózással, rajzolással, írásos feljegyzések készítésével. Ez nagyon fontos munka, hiszen a régészeti feltárások során megsemmisülnek a múltból megmaradt terepjelenségek, vagyis egy objektumot csak egyszer lehet feltárni! És ha csak az értékesnek vélt tárgyakat gyűjtenék össze, azok a lelőhely ismerete nélkül sokkal kevesebb betekintést engednének a valaha élt emberek életébe. Márpedig a régészet tudományát, a kutatókat ez érdekli. A múlt üzenetének megfejtéséhez szükség van az amúgy is csekély számban megmaradt ismeretek aprólékos, gondos összegyűjtésére. Röviden erről a munkáról mesélt nekünk Ádám.Ezután mindenki megismerkedhetett a modern technika eszközeivel (digitális rajzasztal, képalkotó programok), amelyek megkönnyítik, az aprólékos adatrögzítés munkáját. Megtapasztalhattuk, hogy ez, kellő gyakorlat nélkül nem is olyan egyszerű munka és nagyon nagy türelmet, odafigyelés igényel. Reméljük, legközelebb majd egy igazi ásatáson találkozhatunk Ádámmal, hogy a terepen is kipróbálhassuk ennek az izgalmas munkának az alapjait!

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1574 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »