Vasi Múzeumbarát Egylet

Háborús hétköznapok

Egy szombathelyi házaspár levélhagyatéka a 2. világháború idejéből

Minden levél az írót és a címzettet elválasztó térbeli és időbeli távolság leküzdésének szándékával születik. A levélpapírra vetett (vagy akár informatikai eszközökkel továbbított) közlések, gondolatok azonban néha túlélik a diskurzus eredeti résztvevőit.

A hátrahagyott levek – a magánszféra teljes tiszteletben tartásával – láthatóvá tehetik számunkra az egyszerű ember néhány arcvonását és korának, életterének sajátos nézőpontból kibontakozó arculatát is.
A Vasi Múzeumbarát Egylet „Családtörténetek” című sorozata második eseményének középpontjában egy szombathelyi házaspár több mint 300 darabot számláló, a történészek számára mindeddig ismeretlen magánlevelezése, illetve e levelezés 1942 és 1945 közt keletkezett folyama állt.A családi magánlevelezések nagy része a történészek szeme előtt rejtve marad, hisz birtoklójuk sokszor nem is gondolja, hogy mennyi fontos adalék, információ került benne rögzítésre.
A téma felvezetését Kiss Attila régiséggyűjtő bemutatkozása, gyűjteménye egyes darabjainak felvillantása követte. Kiss Attila elsősorban családi hátterének köszönheti gyűjtőszenvedélye kialakulását, mely a középiskolai évek alatt mélyült el. 1974-ben kezdte meg tanulmányait Szombathelyen, szerencsésnek érezte magát, amikor a cipőgyár bélyeggyűjtő szakkörébe bekerült, és annak tagjai között igazi barátokra lelet, akik a gyűjtés újabb és újabb izgalmas arcával ismertették meg. Kitágult a látóköre és rájött, hogy nagyon ritka az olyan gyűjtő, aki csak egyféle dolgot gyűjt. A könyvek iránti szeretetéből adódóan a bélyegek mellett elkezdte gyűjteni a magyar nyelvű vallási témájú könyveket, főként a katolikus kiadványokat, valamint a papírrégiségeket, a leveleket és más iratokat, a képeslapokat, a pénzeket, és így tovább.
Gyűjtőterepét gyakran saját munkahelyei kínálták, hol éppen kiszállást vállaló irodagép-műszerészként, hol pedig vízóra-leolvasóként. Egy-egy munkája elvégzését követően nem restellett előhozakodni gyűjtőszenvedélyével, régóta őrizgetett karácsonyi lapok, régi pénzek reményében. Kiss Attila családi házuk pincéjében alakította ki „gyűjteményi raktárát.”
Az előadás témáját adó, javarészt a 2. világháború éveiben fogalmazódott, több mint 300 darabos levélcsomó 1995-ben került Kiss Attilához, aki egy-egy darabba beleolvasva felismerte annak történeti jelentőségét. Mégis több mint másfél évtized telt el addig, amíg a Vasi Múzeumbarát Egylet „Gyűjtemények gyűjteménye” sorozatának hatására újra elővette a sokáig lappangó levélhalmot, hogy átadja azt a hozzáértők kezébe. Ekkor kerültek a levelek Tóth Kálmánhoz, aki az előadás hátralévő részében lépésről-lépésre ismertette a velük kapcsolatban eddig elvégzett rendszerező és feldolgozómunkát. Elmondta, hogy a történeti kutatások még a kezdeti stádiumban vannak, és a felmerülő személyiségi jogi kérdések tisztázásig nem közölt neveket, személyazonosságokra utaló adatokat.

Bevallotta, hogy a levelek mennyisége, sejtett értéke miatt néhány napig csak kerülgette a nejlonzsákban várakozó történelmi morzsákat, majd hirtelen belevetette magát a nem kis kihívásokat tartogató szisztematikus feltárásába, tartalmi, helytörténeti összefüggések keresésébe. Első lépésként rendszerezni kellett az összekeveredett forrásanyagot. A borítékokon szereplő információk alapján kisebb halmazokat hozott létre a levéláradatból. A címzett neve, a küldemény feladásának helye, időpontja és dátuma, a postabélyegző, valamint a bélyegek alapján sikerült a zabolátlan leveleket kronológiai sorba rendezni. A pontos áttekinthetőség, visszakereshetőség érdekében azonosítószámokkal látta el valamennyit és alapadataikat számítógépen is rögzítette. Így teljes mértékig elkülönültek a szerelmes katona és kedvese, majd felesége levelei. A csaknem 65-70 éves levelek polietilén genothermekben kerültek lefűzésre. Ezt követte a tartalmi vonatkozások, apró részletek felderítése, ezekre alapuló következtetések levonása.
A feldolgozás során megfigyelte a levélírók írásképét, stílusát, helyesírását, a gyakran használt kifejezéseket, nyelvi sztereotípiákat, valamint egyéb formai és tartalmi jellemzőket. A levelekben leginkább az egymásra vágyódó, egymást féltő/óvó, a jelenben egymást kutató szerelmesek lelki és testi állapota tükröződik. Úgy érezhetjük, hogy hőseink, HN és MF ebben az időben szinte csak a meglévő érzelmeik síkján létezhettek. Bár a levelek témája a hétköznapokhoz is kötődik, az arra érzékeny szívű megértette, hogy ez a betűsorokba zárt furcsa párbeszéd egykor nem szolgált mást, mint egymás megőrzését. Minden gondolat az egymást óvó-féltő szerelemről szól.
Az előadó a megszólításokat is kiemelte. A katona „Drága kicsi Anyukám”-nak, vagy „Drága Kisanyám”-nak, a hölgy pedig hasonlóan „Apukám”-nak, illetve „Kisapám”-nak szólította a másikat. A számunkra kissé mosolyogtató formula mindenképpen a szerelmesek babusgatását tükrözi.
A tartalmi vizsgálódás továbbfolytatásához Tóth Kálmán sajátos szempontrendszert dolgozott ki, amely a katonai kiképzés, pályafutás, fegyelem; mindennapi szükségletek, megélhetés; szabadidő, kulturális igények; egészség, betegség; harci cselekmények és hatásuk; világnézet, vélekedés témaköreire terjed ki. Ebből látszik, hogy levélíróink tudósították egymást az odahaza és a katonai szolgálat alatt történtekről azért, nehogy „lemaradjanak egymás életéről.”
Gyakran számoltak be egymásnak kedvelt szabadidős tevékenységeikről, amelyeket egymástól külön kellett megélniük. Egy-egy ilyen történetre reagáló válaszlevélben kifejezett örömöt átjárja a féltés, néha a féltékenység is. Ezt enyhítve gyakran írták egymásnak, hogy azért nem tesznek meg valamit, mert annak élménye csak a másik társaságában válhat teljessé.
Az előadó megfigyelte, hogy ha egy levélben azt írják, hogy „különben újság nincsen semmi…” akkor többnyire valami érdekes eseményre való utalás várható. Az is különleges, hogy e levelekben nincsen javítás, nincsenek felesleges magyarázkodások: ahogy a gondolat jött, úgy került leírásra.
A legértékesebb felfedezéstalán az volt, hogy ha a levélírók, HN és MF nem is voltak a szó klasszikus értelmében hősök, azért a történelem emelte akadályok ellenére nem csak túlélték a világháborút, és ami utána jött, de minden külső körülmény ellenére egész valójukkal képesek voltak megélni a párkapcsolat teljességét, annak örömeivel és vesződségeivel együtt. És tették mindezt úgy, hogy 1943-tól a háború végéig MF szabadságos katonaként idehaza eltöltött néhány napos tartózkodásain kívül csak levélben tarthatták a kapcsolatot egymással.
A rendezvény befejező mozzanataként Nagy Rebeka és Tóth Róbert a két főhős szerepébe bújva olvasott fel néhány levélrészletet, majd Karády Katalin dalára pergett le előttünk egy vetítés az 1940-es évek Szombathelyéről. „Egyszer csak mindennek vége lesz majd, nincs olyan csók, ami örökké tart…)

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1574 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »