Vasi Múzeumbarát Egylet

Az év rovara

- az imádkozó sáska

Nagy érdeklődéssel vártuk a soron következő foglalkozásunkat, mivel vendégünk, dr. Vig Károly már többször is tartott számunkra érdekfeszítő előadást. Ezúttal a rovarokról, illetve az év rovaráról tehettünk szert új ismeretekre.

Arról már hallottunk, hogy a Magyar Rovartani Társaság jelöli ki az év rovarát. A választás során több szempontot vesznek figyelembe: legyen tetszetÅ‘s küllemű, ne legyen túlságosan kisméretű, legyen jól ismert az életmódja, könnyen megjegyezhetÅ‘ legyen a neve, egyszerűen megérthetÅ‘ ok legyen arra, hogy miért védendÅ‘, lehetÅ‘leg szerepeljen az iskolai tananyagban, vagy válhasson a tananyag részévé.Ezek alapján 2012-ben az év rovara az imádkozó sáska, vagy más néven ájtatos manó (Mantis religiosa) lett. A név jelentése mantis (próféta, jós), religiosa (vallásos). ElÅ‘adónk elmondta, hogy a vallásos jelzÅ‘ arra a lábtartásra utal, amely emlékeztet az imádkozó emberek összekulcsolt kezeire. Elnevezése igen furcsa, ugyanis nincs közeli rokonságban a valódi sáskákkal, legközelebbi rokonai a csótányok és a termeszek. Családjából az egyetlen Magyarországon is honos faj. Egyedei leggyakrabban zöldes vagy barnás színűek, és színüket nem változtatják (csak a múzeumi gyűjtemények példányai fakulnak meg egy kicsit). Méreteit tekintve a nÅ‘stény nagyobb (6–7 cm), zömökebb, míg a hím karcsúbb (4–5 cm hosszú). Képeken is láthattuk háromszög alakú fejét és a háromszög két csúcsán a nagy, összetett szemeket, amelyek térlátásra képesek. A fej alul lévÅ‘ harmadik csúcsát az erÅ‘teljes szájszervek adják. Két hátulsó pár lába hosszú, erÅ‘s járóláb (különbség az igazi sáskától, mert ez nem ugróláb). ElülsÅ‘ lába fogóláb, ez árulkodik arról, hogy ragadozó. Párosodáskor a hím hátulról közelíti meg a nÅ‘stényt, mert fél a lábaitól. A megtermékenyítés után a nÅ‘stény gyakran megeszi a hímet. Hogy ez miért van így, arra a kutatók még nem tudnak egyértelmű magyarázatot adni.A nÅ‘stény tojásait habszerű, hamar megszilárduló anyagba ágyazva növények száraira, kövekre, fakéreg alá Å‘sszel rakja le. Az imádkozó sáskának kifejlÅ‘désekor nincsen báb állapota, ezért a kifejlÅ‘dés a következÅ‘ként alakul: tojás, kis sáska, nagyobb sáska és a kifejlett rovar.
Az elhangzottak alapján könnyen beláthattuk, hogy ez az élőlény méltán érdemelte ki az év rovara címet.

Köszönjük dr. Vig Károlynak a tartalmas előadást!

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1571 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »