Vasi Múzeumbarát Egylet

Régészeti témanapok Vasváron és Szombathelyen

A Vasi Múzeumbarát Egylet és a Savaria Múzeum két témanapja ezúttal a régészet jegyében telt. Az osztrák együttműködő szervezetek képviselőivel közös programok március 30-án, a vasvári múzeum kiállításainak megismerésével kezdődtek.

A vasi megyetörténet-kutatás két jeles képviselője, dr. Kiss Gábor régész és dr. Zágorhidi Czigány Balázs történész kalauzolta a vendégeket az egykori megyeszékhely középkorát bemutató kiállítóterekben és a domonkos rendtörténeti gyűjteményben.A magyar és osztrák múzeumbarátok egyaránt örömmel bújtak a középkori lovagok bőrébe – jobban mondva páncélzatába – forgatták szorgosan a gabonaőrlő kézi malmot és szemlélték a történeti vármegye legszebb Árpád-kori templomfreskóinak másolatait. A kézbe vehető használati tárgymásolatok után elmondhatatlan érzés volt kézbe venni egy több száz éves énekeskönyvet, vagy közelről vizsgálgatni egy pergamenre írott, rajzolt kódex egyetlen fennmaradt töredékes lapját!A múzeumi élményeket a rövid autóbuszozással elérhető, egykori országvédő gyepű erősségeként azonosított ún. vasvári sánc felkeresése követte. Az eredeti méretben rekonstruált Vaskapunál – a sáncon közel s távol található egyetlen átjárónál – dr. Kiss Gábor elmondta, hogy az itt áthaladó Katonák útja első említése 1515-ből maradt fenn. Már a tihanyi apátság alapítólevelében (1055-ben) Hadi útnak nevezik magyarul a dél felé vezető hadvonulások nagy útját. A témanap az oszkói Hegypásztor-pincéknél zsúpkettőzéssel és a helyi borok mértékletes kóstolgatásával ért véget.
A Savaria Múzeum dísztermében 2011. április 2-től megtekinthető, Időcsiga címet viselő új időszaki kiállítás a tárlatépítés műhelytitkaiba is betekintést nyújtott a második témanap résztvevői számára. Tárlatvezetésében Farkas Csilla régész összegezte az elmúlt évek megyeszerte folytatott, őskori emlékeket felszínre hozó feltárások eredményeit. Az Időcsiga a dunántúli vonaldíszes kerámia népétől a kelták koráig halad, bemutatva a közbeeső korszakok megyénkben fellelt tárgyi hagyatékának legjavát.
A workshop két előadással folytatódott. Edőcs Judit restaurátor egy Hallastatt-kori monumentális kerámiaoltár rekonstrukciós munkálatait mutatta be, Kiss E. Csaba a Bucsu község határában fellelt kelta kard előkerülésének körülményeiről, kiemeléséről és restaurálásáról beszélt és vetített. A délutáni program romkerti sétával és az Iseumban tett látogatással folytatódott. Az előbbi helyszínen Varga Péter idegenvezető, az utóbbin Sosztarits Ottó régész volt a házigazda.

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1574 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »