Miután múzeumbogaraink alaposan megvizsgálták az asztalra készített műtárgymásolatokat, Tóth Kálmán (Kami) képeket, írásos forrásokat helyezett melléjük. A kutatómunkának köszönhetÅ‘en lassacskán mindegyik régiség története körvonalazódott. A klubtagok egy-egy következtetése sokszor egészen közel járt a valósághoz. A régiségekhez kötÅ‘dÅ‘ eseményekrÅ‘l végül a foglalkozásvezetÅ‘ lebbentette fel a fátylat.
A Márk által vizsgált reneszánsz stílusú ezüstpoharat több más drágasággal együtt a Bocskai István által vezetett felkelés idején rejtette el egy jómódú szombathelyi polgár. Az értékes lelet 1963-ban került elÅ‘ a belsÅ‘ Uránia udvar nyugati részén lévÅ‘ épület alapozásakor. A kincslelet legszebb darabjai ma a Savaria Múzeum állandó kiállításán tekinthetÅ‘k meg.
Két pénzérme, illetve a PetÅ‘fi Sándor és Szily János utcák sarkán álló ház homlokzatát díszítÅ‘ kronogramma segítségével a napóleoni háborúk korát idézték fel a foglalkozás résztvevÅ‘i. Kevesen tudják, hogy városunk 1809-ben 110 napon át francia megszállás alatt állt. A „gall kakasok” távozását a szombathelyi líceum tudós paptanára, Kresznerics Ferenc egy gyúnyverssel ünnepelte, amelynek szinte minden sora mosolyra fakasztó történeteket rejt.
Marci az általa választott viasz pecsétnyomaton azonnal felismerte az egykori várostorony képét. Forrásai ez utóbbi pusztulásáról és újjáépítésének szándékáról szóltak. Az 1817. évi tűzvész különösen nagy károkat okozott:
„Szent György havának 27ik napján estve […] a tüzes lángok még a város tornyát és piaci kápolnáját is annyira megemésztették, hogy a harangok leestek és azokbul kettö el is olvadott...”
A délután zárásaként a résztvevÅ‘k szövetkesztyűt húzva fellapozhatták a Nagy Francia Enciklopédia 1771-ben kiadott egyik kötetét, a Savaria Múzeum könyvtárának értékes darabját.
A foglalkozást jó szívvel ajánljuk rendhagyó történelemórák keretében a Szombathely története iránt érdeklÅ‘dÅ‘ diákcsoportok számára.
Sztelly-TK