Vasi Múzeumbarát Egylet

Elnézést, téves kapcsolás

Relikviák a távközlés történetéből

A múzeumbogár klubra június 3-án, pénteken rendhagyó helyszínen, a VMSZC Puskás Tivadar Szakképző Iskolában került sor, ahol Fülöp Tibor fogadta a gyerekeket, hogy bemutassa távközléstörténeti gyűjteményének legérdekesebb darabjait.

A helyszín éppen megfelelÅ‘ a kiállításhoz, ha arra gondolunk, hogy az elsÅ‘ telefonközpont létrehozása Edison mellett Puskás Tivadar nevéhez kötÅ‘dik, még ha a közös munka végén a szabadalmat Charles Scribner nevére adták is meg. Szombathelyen az elsÅ‘, telefonnal végzett kísérletek már 1877-ben megkezdÅ‘dtek a szombathelyi fÅ‘gimnáziumban. KezdeményezÅ‘i: Kunc Adolf és Edelmann SebÅ‘, valamint a Gothard testvérek: JenÅ‘ és Sándor voltak. ErrÅ‘l részletesebben Nemes József egyetemi docens írt „Az oktatás és a műszaki kultúra, valamint a fogyasztói igények kölcsönhatása a telefontechnika fejlÅ‘désének kezdetén Szombathelyen” címmel.

Az iskola természettudományi szertára a mai napig Å‘riz egy Bell-féle telefont. A rövid történeti visszatekintÅ‘t követÅ‘en megszemléltük Fülöp Tibor gyűjteményét, amely csakugyan bÅ‘velkedett ritka kincsekben, amelyekhez kapcsolódóan a büszke tulajdonos érdekes történeteket mesélt.

A hat tárlóban távközlési műszaki berendezések és a távközléshez kötÅ‘dÅ‘ tárgyak kaptak helyet. Hosszas is volna Å‘ket felsorolni. Láthattunk egy az 1870-es évekbÅ‘l származó Morse-távírót, telefonközpontokban használt jelzÅ‘csengÅ‘ket, a hívás idejét mérÅ‘ 6 és 12 perces svájci órákat, telefon póznák szereléséhez szükséges szerszámokat, táskát, erÅ‘mérÅ‘ket, porcelán szigetelÅ‘ket LB és CB típusú asztali és egy fali telefonkészülékeket, még egy 1958-as országos távbeszélÅ‘-névsort is, amely fontos történeti forrásként például neves szombathelyi személyiségek adatait Å‘rzi.

A legérdekesebb számomra az CB-24-es tárcsás telefonkészülék volt, amelyrÅ‘l Fülöp Tibor elmondta, hogy a közel 100 éves szerkezet eredetileg csak hiányosan volt meg neki, hiányzott róla gyönyörű porcelán számlapja és krómozott kézibeszélÅ‘je. IsmerÅ‘seinek köszönhetÅ‘en azonban most már teljes, sÅ‘t mi több, a mai napig működÅ‘képes: nem csak vezetékes, hanem mobiltelefon hívására is alkalmas.

Az egyes relikviák eredete mellett a múzeumbogarak hallhattak földfelszíni és földalatti telefonvonalak kiépítésének és karbantartásának embert kívánó munkájáról. Az elÅ‘adó beszélt az egykor a mai Kossuth Lajos 18. szám alatt álló postaépület sorsáról is, ami túlélte a Szombathelyt ért légitámadásokat, mígnem a kivonuló német csapatok taktikai okokból felrobbantották. Megmaradt darabjai szabotÅ‘r akciónak estek áldozatul. Érdekességként pedig elmesélte annak a karbantartónak a történetét is, aki a vasútállomás telefonszekrényébÅ‘l trükkös módon megszerzett „mellékessel” kívánta kiegészíteni keresetét. Egy hasonló, utcai telefonberendezést is találunk a kiállított relikviák sorában, csakúgy, mint – a telefonköltségek lefaragásra szánt – 2 Ft-os érme nagyságú és súlyú hamis tantuszokat. Mellettük a CsárdáskirálynÅ‘ színielÅ‘adás meghívójára bukkanunk a Postások Szombathelyi Szakszervezetének Kulturális Egyesületének múltjából.

A foglalkozás végén néhány tárgyat kézbe is vehettek a gyerekek és megszólaltathatták az induktorokra kötött különbözÅ‘ erÅ‘sségű jelzÅ‘csengÅ‘ket is.

Sztelly

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1576 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »