Vasi Múzeumbarát Egylet

Tudás, tapasztalat, élmény – Trianon emlékezetére

Beszámoló a projektzáró rendezvényről

Kiadványbemutatóval zárult 2022. május 19-én csütörtökön a VME Összenő, ami összetartozik – Trianon emlékezete Vas vármegyében című rendezvénysorozata.

A projektzáró esemény szép számú érdeklÅ‘t vonzott a Savaria Múzeum elÅ‘adótermébe. A késÅ‘ délután középpontjában az 2020 novembere óta tartó munkát összegzÅ‘, frissen napvilágot látott kiadvány állt. A vendégeket Tóth Kálmán titkár köszöntötte, majd a projekt néhány eseményét felidézve megjegyezte, hogy mindenkinek érdemes belelapozni a 35 oldal terjedelmű füzetbe, aki a téma iránti érdeklÅ‘dését szeretné elmélyíteni. FÅ‘ként a pedagógusok figyelmébe ajánlotta a kiadványt, lévén hogy nyolc különbözÅ‘ témájú örökségpedagógiai foglalkozás ismertetése szerepel benne. A füzet ugyanakkor kalauz lehet azoknak a túrázni vágyóknak is, akik szívesen felkeresnék Vas és Sopron vármegye Trianonhoz kötÅ‘dÅ‘ egyes emlékhelyeit. Szó esett a projekt keretében megvalósult kiállításokról, különösen a MNL Vas Megyei Levéltárában, széleskörű, határon átnyúló összefogással megrendezett Túlélni a tragédiát. – A trianoni békediktátum következményei Vas vármegyében című tárlatról, amely méltán nyerte el az Év Levéltári Kiállítása 2021 kategória III. helyezését. Itt ajánljuk megtekintésre dr. Melega Miklós levéltár-igazgató online kiállításismertetÅ‘jét, valamint a tárlat 3D-s virtuális verzióját.

Bodó Judit mesterpedagógus, a VME elnökségi tagja elmondta, hogy a projekt szervezÅ‘i olyan szemléletet kívántak közvetíteni, amely nem az események tragikumát, hanem az összetartozás élményét fejezi ki. Méltatta a nyolc örökségpedagógiai foglalkozást, amelyek az 1920-as, ’30-as évek történeti mozaikdarabkáit felhasználva fejlesztették a résztvevÅ‘ diákok digitális, forrásértékelÅ‘ és elemzÅ‘, valamint improvizációs készségeit. Az ismeretterjesztÅ‘ elÅ‘adások sorából kiemelte az „Imádkozzatok Magyarország gyermekeiért” címmel a gyermekvonatok témakörében tartott pódiumbeszélgetés kutatásösztönzÅ‘, nemzedékeket összekapcsoló szerepét. Végül köszönetet mondott dr. Hollerné Mecséri Annamária projektmenedzsernek eddigi munkájáért.

A projektet színesítÅ‘ gyalogtúrákról Urbán László, a kerékpártúrákról Karáth László tartott bÅ‘séges információkkal, csodás képekkel szolgáló élménybeszámolót. Ágoston Eszter a 2022. március 5-én Királyszállásra és Budapestre szervezett autóbuszos tanulmányút tapasztalatairól beszélt, vetített képekkel illusztrálva a Nagy-Magyarország Park Magyar Kálvária (1918–1920), a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum Úti cél: Remény és a Magyar Nemzeti Múzeum Ars et Virtus című kiállításában tett látogatást.

Végül Takóné Hoós Ildikó beszélt a projekt egyik fÅ‘ pillérét adó, 2021 novemberétÅ‘l 2022 májusáig tartó középiskolás diákvetélkedÅ‘rÅ‘l. A még digitális térben megvalósult elsÅ‘ 2 forduló során 4 szakanyag került a csapatok elé. Ezek kevésbé ismert helytörténeti forrásokból, friss feldolgozásokból és fordulatos, játékos interaktív feladatokból álltak. Kerestük a szétszakított magyarságot összetartó kulturális értékeket.  LelkesítÅ‘en hatottak a szervezÅ‘kre a beérkezett igényes, életszerű, „1921-ben, a nyugat-magyarországi felkelés alatt készült” képzelt riportok is. Közülük a legjobb a kiadványban is megjelenik. Az elméleti ismeretek átadása és felmérése mellett a személyes viszonyulás kialakítása volt a vetélkedÅ‘ fÅ‘ célja. Az élÅ‘ben megtartott döntÅ‘n bemutatott Trianon témájú szövegtárgyak láthatóan hordozzák a diákok érintettségét.

A rendezvény a Vasi Múzeumbarát Egylet ÖsszenÅ‘, ami összetartozik – Trianon emlékezete Vas vármegyében című, TOP-7.1.1-16-H-101-12-0003 azonosító számú projektjének keretében valósult meg.

Sztelly

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »