Vasi Múzeumbarát Egylet

Koszorúzás, előadások és könyvbemutató

A Lévai Nemzeti Őrsereg zászlajának és másolatának történeténete

A Berzsenyi Dániel Könyvtár földszinti előadótermében 16:00-tól kezdődően a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlajának és másolatának történeténetét ismerheti meg, ezt követően kötetbemutatóra is sor kerül. A részletekért kattintson!

Eredeti 1848-as zászló

 

A rendezvényről:


Közreműködik Müller Péter helytörténész, a lévai Reviczky Társulás helytörténeti szakosztályának vezetője és Kosztolányi Magdolna, a Lévai Magyar Asszonyok Ligája elnöke.


Rövid összefoglaló a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlójának történetéről:

 

A zászló 1848-ban a lévai asszonyok által gyűjtött adományokból készült Pesten. A költségekhez jelentősebb összeggel Farkas Mihály polgármester is hozzájárult. A rendelkezésre álló dokumentumok szerint az ereklye ott volt a csadcai csatában is. A szabadságharc leverése után a zászlót az időközben elhunyt polgármester özvegye őrizte, az első időszakban úgy, hogy a házkutatások idejére a testére csavarta. Farkas Mihály volt polgármester István nevű fia (aki maga is nemzetőr volt) valamikor 1865-1870 körül Szombathelyre költözött.  1875-ben – idős korára – hozzájött lakni édesanyja (Farkas Mihályné sz. Sodró Katalin) is. Ő hozta a 48-as lobogót Szombathelyre. A jelenlegi adatok szerint négy helyen őrizték Szombathelyen:

-          1880 előtt Farkas István lakásán (ennek pontos címe még nem ismert).

-          Később Farkas István Hegy u. 10. sz. (ma Gagarin u.), majd Csillag. u. 26. (ma Szinyei Merse Pál u.) sz. alatti házában.

-          Többször megfordult az Aggharcos Egyesület Híd utcai (ma Szabadságharcos u.) székhelyén. A szabadságharc volt honvédjeinek érdekeit védő és a 48-as hagyományokat ápoló egyesület elnöke évtizedeken át Farkas István volt.

A zászlót a nagyobb nyilvánosság előtt először 1891-ben, a budapesti Szabadságharc emlékei c. kiállításon mutatták be. 1897 novemberében visszakapta Léva, a város küldöttsége Éhen Gyula polgármestertől vehette át az ereklyét. Farkas István 1915-ben halt meg, díszsírhelyen temették el. Trianon után a zászlót ismét Magyarországra, Budapestre hozták. 1938-ban került vissza Lévára.

Az eredeti zászló ma Pozsonyban, a Magyar Kultúra Múzeumában van. A Lévai Magyar Asszonyok Ligája 2000-ben újra elkészítette (újrahímezte) a lobogót.  A lévai magyarok ma azzal a zászlóval vonulnak ki a március 15-i megemlékezésekre. 

Orbán Róbert

Eredeti 1848-as zászló


A kötetbemutató napján, 13 órakor kerül sor Farkas István 48-as nemzetőr emléktáblájának koszorúzási ünnepségére a Szent Márton úti temetőben.

 

A zászló történetének kutatásában és az ünnepség szervezésében közreműködött Orbán Róbert helytörténész.

A programok a következő szervezetek együttműködésével valósulnak meg:

Szombathelyi Szépítő Egyesület

Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata

Berzsenyi Dániel Könyvtár

Lévai Magyar Asszonyok Ligája

Reviczky Társulás (Léva)

Vasi Múzeumbarát Egylet

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1576 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »