Vasi Múzeumbarát Egylet

Látogatás Vasvárra

A régésztábor krónikája - 2. rész

A tábor harmadik napján ki kerékpáron, ki vonattal, ki személygépkocsival érkezett Vasvárra. Az ország legrégebbi domonkos kolostorában működő múzeum a nagy hőségben bizony jólesően hűvös volt.

Bent már várta a vendégeket dr. Zágorhidi Czigány Balázs történész, múzeumigazgató. A csapat egy része vele tartott, míg másik fele Beával és Kamival egy sejtelmes középkori lakrészbe pillantott be. A szobában a legfeltűnÅ‘bb és legkényelmesebb tárgy a hatalmas baldachinos ágy volt. Nem voltak szekrények. Pótlásukra az ágy lábánál ott állt egy titokzatos kelengyés láda, amelybÅ‘l rövidesen nemesi, polgári, paraszti és gyermekruhák kerültek elÅ‘, és találták meg viselÅ‘jüket. A kevésbé tehetÅ‘s réteg maga készítette el ruházatát, a hozzávaló fonallal egyetemben – mesélte Kami. Erre utalt egy magányosan álló rokka az ablak elÅ‘tt. A falon egy orsóval a kezében ábrázolt Madonna-kép hatott ösztönzÅ‘en a rest fehérnépek számára. A konyha fűszernövényektÅ‘l illatozott. Az asztalon egy tálban fonalfestésre alkalmas termések pihentek. A fiúk figyelmét azonban, inkább az Å‘rlÅ‘kÅ‘ vonta magára, amelybÅ‘l egy tányérba liszt hullt alá. Tóth Kálmán röviden mesélt a berendezésekrÅ‘l. A falon megbúvó kép kapcsán felemlegette az 1716-os szombathelyi tűzvészt, amely gyermekjáték következtében tört ki.

A szobát elhagyva a kápolna felé vette az irányt a csapat. Itt a Nádasdy család egyik tagjának síremléke foglalta el a kiállítótér jelentÅ‘s részét, míg a falat „Biblia pauperum”-ként a szentek életébÅ‘l vett legendák díszítették. Az egyik freskó Szent György legendáját mintázta, alapjául a jáki templom régi oltárképe szolgált.

Zágorhidi Czigány Balázs kalauzolása során a vasvári sánc installációjához sétálva megtudhatták a táborozók, hogy a 8 km hosszú faszerkezetes építmény kapuját anyagától függetlenül „vaskapunak” nevezik. A sánc helyét az is indokolta, hogy Vasvárnál ért véget egykor a lakott terület, a sáncon túl már a gyepű húzódott. A bevezetÅ‘ után az Å‘rök és várvédÅ‘ katonák felszerelésével ismerkedtek a gyerekek. Magukra ölthették a nehézlovas páncélzatot, vagy a könnyebb, ám kevesebb védelmet nyújtó gyalogosok által viselt láncinget is. Az élményt fokozta, hogy ezután lehetÅ‘ségük volt kipróbálni a lúdtollat és a tintát valamint a viaszpecsételést, emlékül pedig egy saját kezűleg vert pénzérmét is hazavihettek.

Ebéd után dr. Kiss Gábor régész vezetésével felkeresték a vasvári temetÅ‘t, vagyis azt a helyet, ahol egykor az ispáni vár magasodott. Csodás kilátás nyílt az elterülÅ‘ tájra! Csakhogy a várból gyakorlatilag nem maradt fent semmi. Kiss Gábor elmondta, hogy az erÅ‘dítmény egyebek mellett vas és só raktározására szolgált. Mivel nem katonai erÅ‘dítménynek épült, így a törököknek sem okozott komoly gondot az elfoglalása. A vasvári káptalani levéltár annak köszönheti fennmaradását, hogy még idÅ‘ben Szombathelyre költöztették.

A sétát követÅ‘en a múzeumban folytatódott a vezetés. Sajnos a vonat indulásáig nem sok idÅ‘ maradt, így nem járhattuk be minden terét. Érdemes lesz visszalátogatni egy következÅ‘ alkalommal!

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »