Szakosztályunk korábbi vezetője már több elismerésben részesült. 2014-ben a Vasutas Természetjáró Szövetség az Érdemes vasutas természetjáró díj arany fokozatával, 2020-ban a legmagasabb VTSZ kitüntetéssel, a Vasutas természetjárásért díjjal ismerte el tevékenységét. A 2019. évi közgyűlésen egyesületünk tiszteletbeli tagjává választottuk. Személyes nézőpontú írását szeretettel ajánljuk olvasóink figyelmébe.
A Szent István vándorlás indulási ceremóniája az Ított-kőn
Forrás: Kéktúra Honlap
Magyarországon a Szent István vándorlást 1938-ban, első királyunk halálának 900. évfordulóján 910 km-es útvonalon kezdték el, amelyet dr. Cholnoky Jenő, a Magyar Turista Egyesület elnöke kezdeményezésére kék jelzéssel, Sümegtől a Nagy-Milicig festettek fel. Az útvonalat a nyitótúrán Szent István turistavándorlásnak nevezték el. A második világháborút követően 1952-ben új életre keltették a mozgalmat, a Budapesti Lokomotív Sportkör Természetjáró Szakosztálya (Bokody József, Forgó János, Thuróczy Lajos és dr. Vizkelety László) kezdeményezésére.
Tóth Béla a túrázók körében
A vasutas természetjárásnak Szombathelyen is voltak hagyományai. Kőhalmi Vilmos és a vele lépést tartó természetjárók a Kőszegi-hegységet is újból a túra részévé tették, ezzel a velemi Szent Vidtől Sümegig kialakított útvonalon is elindulhattak a kék túrázók. Kőhalmi Vilmos kezdeményezésére 1977. szeptember 19-én 34 fővel megalakult a Szombathelyi Vasutas Természetjárók Sportegyesülete. „Vili bácsi” kezdeményezésére 1978-ban Velemben, a Szent Vid közelében Országos Kéktúra emlékművet avattak. A MÁV Szombathelyi Igazgatóságától 1979. október 10-től bérbe vették a Gór határában lévő 45. számú vasúti őrházat szálláshely céljára. A Balaton környéki túrázás segítésére 1982. november 4-én, a zánkai vasútállomáson lévő 43. számú vasúti őrházra, szálláshely céljára, bérleti szerződést kötöttek. A vasutas természetjárás ezzel újra életre keltette a Kéktúra mozgalmat Nyugat-Dunántúlon is.
Kőhalmi Vilmos aktív szervező tevékenységével összetartotta és vezette a vasutas természetjárókat. A Vasutas Természetjáró Szövetség (VTSZ) vezetőségi tagja volt 1993-ban bekövetkezett haláláig. Vili bácsi halála törést jelentett a szombathelyi vasutas turizmusban. 1994-ben az egyesület szüneteltette a működését. 1995-től Karádi Lászlóné vezetésével, 23 fővel tovább működött a természetjáró sportegyesület.
A túrázásra nagy igény jelentkezett, így a Tájak Korok Múzeumok Egyesület Tóth Béla vezetésével a kulturális programok mellett gyalogtúrákat is szervezett. Szervező, irányító munkáját Vas megyében 1980–1998 között végezte. A természetjárók így megismerték a vasi tájak szépségeit. A vasfüggöny megszűnése után bejárták az Őrséget és az addig tiltott útvonalakat a Kőszegi-hegységben. Tóth Béla az országhatáron elindította a Pinka-szurdok túrákat is. Sajnálatos, 1998-ben történt balesete után már nem tudott szervezni és túrázni.
A munkákat Rábai Péter vette át, aki a kulturális rendezvényeken túl havi két gyalogtúrát is szervezett. Mivel a túrázás egyre népszerűbb szabadidős tevékenységgé vált, ezért a Szombathelyi Vasutas Természetjárók Sportegyesülettel közös programok is megvalósultak. Hagyományos túraként 1990-től minden évben megrendezésre került a „Téli gerinctúra” a Kőszegi-hegységben, a Pinka-szurdok túra az országhatáron. Rendszeres lett decemberben a Mikulás túra, amelynek résztvevőit szaloncukorral ajándékozza meg az éppen arra járó Mikulás.
Az Országos Kéktúrán
A Vasutas Természetjáró Szövetség (VTSZ) megkeresésére a 2002. évben a Szombathelyi Haladás VSE Rábai Péter vezetésével Természetjáró Szakosztályt alakított, 92 fővel. A szakosztály egyesítette a Szombathelyi Vasutas Természetjárók Sportegyesülete és a Tájak Korok Múzeumok Egyesület természetjáróit, akik kéthetente szervezett egynapos túrákon vehettek részt. A rendszeresen túrázók a 2008. évre teljesítették a Rockenbauer Kéktúrát. Az Országos Kéktúra útvonalát is időről időre járják, a Szent Márton útvonal magyar szakaszán szintén gyakran zarándokolnak. Lelkes résztvevői a VTSZ programjainak, így a Tavaszi csillagtúráknak, az Országos Vasutas Természetjáró találkozóknak, a Forrástalálkozóknak, az Őszi csillagtúráknak. A gyalogtúrákon kívül a 2002. évtől nyaranta egy hetes kerékpártúra került megrendezésre.
A rossz gazdasági körülmények miatt a HVSE nem tudta fenntartani a Természetjáró Szakosztályt, azt teljesen szabálytalanul, az érintettek értesítése nélkül, a 2011. év végével megszüntette. Ám a túrázás iránti igény ezzel nem szűnt meg! A népes természetjáró csoport „gazdát” cserélt: a Vasi Múzeumbarát Egylet örömmel fogadta be őket. A váltás jól sikerült, hiszen a 2012. évtől tevékenységét továbbra is a VTSZ tagjaként folytathatta a szakosztály. A természetjárás és a kulturális programok remekül kiegészítik egymást. A korábban kialakított túrázási szokások változatlanul folytatódtak, kiegészülve az egylet programjaival. Túrázóink teljesítésük alapján rendszeresen aranyjelvényes, ezüstjelvényes, vagy bronzjelvényes vasutas természetjáró minősítést érnek el. 2018 júniusában a Szakosztály vezetését az egészségi okok miatt lemondott Rábai Pétertől Urbán László vette át.
Rábai Péter