Vasi Múzeumbarát Egylet

Régésztábori élmények – 1. rész

Blassusok, Caesarniusok, Semproniusok a Borostyánúton

Bár a szokásosnál kisebb létszámban, de idén is megvalósulhatott az Egylet és a Savaria Múzeum nyári napközis régésztábora. A programok ezúttal a római kori utak, utazás témaköreihez igazodtak.

IdÅ‘utazás a római korba - fotó: Tóth Kálmán

A résztvevÅ‘k a 2020. július 13-ával kezdÅ‘dÅ‘ öt napon át egy történetbe ágyazott, interaktív kalandjáték során három kereskedÅ‘família (Blassus, Caesarnius, Sempronius) tagjaiként szerezhettek élményeket és bÅ‘víthették tudásukat. A játék forgatókönyvét Ágoston Eszter, Tóth Kálmán, Varga Péter és Várnainé Balogh Beáta készítette. A híres BorostyánkÅ‘ út Aquileiától Carnuntumig tartó 323 római mérföldnyi (~479,61 km) szakaszán kijelölt 14 pihenÅ‘helyen számos ismeretbÅ‘vítÅ‘ és ügyességi feladat várt a gyerekekre. A játék célja egyszerű volt: minél nagyobb nyereséggel zárni az utazást. Már az útnak indulást megelÅ‘zÅ‘ készülÅ‘dés is meglepetéseket, kihívásokat tartogatott. Az ifjú kereskedÅ‘k megismerkedtek a római pénzekkel, utazásra és szállításra alkalmas kocsikkal (plaustrum, carrus, carruca, raeda), majd összeállították a 11 fennmaradt táblából álló térképet (itineráriumot), a Tabula Peutingeriánát. Ezt követÅ‘en bekötött szemmel kellett felismerniük az általuk szállított értékes „rakományt”: ékszereket, edényeket, fűszereket.

Egységben az erÅ‘ - Fotó: Tóth Kálmán

A hiteles történeti adatokra támaszkodó virtuális utazás során, rövid bevezetÅ‘kben megismerhették a Borostyánút legjelentÅ‘sebb állomásait. Keresztrejtvények, szókeresÅ‘k, kirakók, igaz-hamis állítások, tippelÅ‘ és megfigyelÅ‘ feladatok, valamint szabaduló szoba tette kiélezetté a haszonért folyó küzdelmet. A társasjáték egy szakaszában a kereskedÅ‘ ifjak számíthattak hű rabszolgáik (Cserga, Bea, Kami) segítségére is, akiket szoros licit keretében szerezhettek meg a család számára.

A császárkÅ‘nél Csergával - Fotó: Tóth Kálmán

Nem csupán virtuális utazás várt a táborozókra: a hét során több alkalommal a valóságban is megmozgathatták, acélozhatták lábizmaikat. Kedden dr. Kiss Gábor régész és Varga Péter vezetésével felfedezték a „láthatatlan Savaria”egy részét. A városnézÅ‘ túra elsÅ‘ állomása a Savariát Bassiana-val (Sárvár) összekötÅ‘ római kori út nyomvonala mellett fekvÅ‘ Szent Márton templom és temetÅ‘ volt. A barangoló kereskedÅ‘tanoncok ezt követÅ‘en megtekintették a FÅ‘ téren található császárkövet, ellátogattak az Iseumba, végezetül rácsodálkoztak az OTP alatti római kori útkeresztezÅ‘désre. Csütörtökön a Járdányi Paulovics István Romkertben tett látogatás alkalmával pedig találkoztak a XV. Apollinaris legio műszaki alakulatának mérnökével, Jankovits Zoltánnal.

Bringára pattantunk - Fotó: Pados Botond András

2020. július 15-én, szerdán a BorostyánkÅ‘ út vonalát érintÅ‘, Cserga által vezetett, 54 km-es kerékpártúra várt a gyerekekre. Az elsÅ‘, hosszabb pihenÅ‘re a dozmati templomnál került sor. Miközben a Muzsla-forrás hűs vizét kortyolgatták a bringások, szó esett a feltöltés alatt álló víztározóról, amelynek építési munkálatai során a régészek feltárták a savariai vízvezeték egy szakaszát. Bucsunál szintén a vízvezeték adott okot egy rövid megállásra. A Bozsokon elfogyasztott ebédtÅ‘l új erÅ‘re kapva könnyebb volt leküzdeni az emelkedÅ‘t, VelemtÅ‘l pedig szinte hazáig örvendhettek kerékpárosaink a lejtÅ‘s útnak. Gencsapátiban azért megálltak egy szusszanásnyi idÅ‘re a bukógátnál, amely feltehetÅ‘en a római korban létesült.

Sztelly-TK

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1575 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »