Vasi Múzeumbarát Egylet

A hadak útján

Emlékezés a m. kir. 2. honvéd hadsereg áldozataira

Tóth Róbert múzeumpedagógus (Savaria Múzeum) interaktív előadásán idézték fel a 77 éve történt doni katasztrófa körülményeit a Vasi Múzeumbogár Klub tagjai.

Korabeli filmhíradó, lelkesítÅ‘ katonadalok által elevenedett fel a 2. magyar hadsereg frontra indulásának bizakodó hangulata.

„Ezt a földet ott kell megvédeni, ahol a legjobban lehet megverni az ellenséget. MentÅ‘l messzebb mentek az ellenség üldözésében, annál biztosabb lesz szüleitek otthona, gyermekeitek, magyar embertársaitok jövÅ‘je.” – hangzottak Kállay Miklós miniszterelnök szavai a korabeli filmhíradóból. Ezt a magyarázatot kapták a magyar katonák a jogos kérdésre, hogy miért szükséges az országtól 1500–2000 km-re, a Szovjetunió területén megvédeniük hazájukat. A propaganda mögött azonban ennél sokkal bonyolultabb okok rejtÅ‘ztek – emelte ki Tóth Róbert, majd felvillantotta Magyarország 1941-es térképét a kivetítÅ‘n. Trianoni határaink az I. és a II. bécsi döntést követÅ‘en a Felvidék déli részével, majd Észak-Erdéllyel bÅ‘vültek. A területi revízió azonban egy roppant törékeny szövetségi viszony függvényévé vált. Hazánk a Donnál hÅ‘si halált halt katonái vérével fizette meg a bécsi döntések után egyetlen puskalövés nélkül visszacsatolt területek árát.

Korabeli forrásokra, fénykép- és filmfelvételekre támaszkodó, érzékletes, jól felépített elÅ‘adás során végigkövethették a gyerekek a 2. magyar hadsereg kálváriáját. Megismerhették a frontra érkezés áldatlan körülményeit, a kezdeti sikereket, Tyim falu bevételét, majd az 1943. január 12-én megindított hatalmas erejű szovjet támadás elÅ‘zményeit és tragikus következményeit. Hallhattak a könyörtelen orosz télben a Don hídfÅ‘inél, Uriv-Sztorozsevoje-nél, Korotojak-nál, Scsucsje-nél vívott elkeseredett csatáról, de a kitartásról és helytállásról is, amelyet a szovjet túlerÅ‘ és a téli harcokhoz elégtelen felszerelés ellenére tanúsítottak a komáromi, nagykanizsai, soproni valamint szombathelyi katonákból álló alakulatok. A súlyos következményekrÅ‘l Martsa Sándor ezredes visszaemlékezését idézte az elÅ‘adó:

Nagy vesztesége hadtörténelmünknek, hogy […] filmoperatÅ‘rök nem kísérték a széthullott III. hadtest maradványait Kocsatovkától Obojánig vezetÅ‘ kálváriás útján. Ezt a dokumentációs filmet elszoruló szívvel, zokogva nézné a közönség. Láthatná a fergeteges, végtelen hómezÅ‘ket, a hótorlaszos utakat, az utak mellett heverÅ‘ halottakat és lótetemeket, a halottakon közönyösen részvét nélkül keresztülgázoló szánkókat, lövegeket, gépkocsikat. Láthatná a kimerültségtÅ‘l összeesÅ‘ embereket a tántorgó sebesülteket, és hallhatná azok segítségért könyörgÅ‘ nyöszörgését. A lelke mélyéig megrendítené e film nézÅ‘it az a megrázó jelenet, amelyik a havon ülÅ‘ vagy puskájára támaszkodó katonát vetíti, aki üvegesedÅ‘ szemmel bámul a semmibe, várja a fagyhalált, akinek már minden mindegy. […] Pereg a film. Még menni tudók törtetnek a lázálmukban maguk elé képzelt határ felé, könyörtelenül haladnak el a haldoklók mellett, senki, de senki nem hajol le összeesett ismerÅ‘séhez, hogy azt felemelje, vagy azért, hogy a halottaktól elvegye igazolványaikat! […] De nincs az a film, amelyik érzékeltetni tudná a tartós koplalás marcangoló kínjait, vagy, hogy mit jelent 40 fokos hidegben a szabad ég alatt éjjelezni, melynek hatása alatt a gyengébbeken kitör az Å‘rület! Feljegyeztem annak idején, hogy voltak útszakaszok, ahol átlag minden száz lépésre egy-egy elhullott ló hevert, s combjaikból az emberek szuronyokkal, késekkel szaggatták ki az éhséget csillapító adagokat. És ami megrendítÅ‘bb volt, egy 4-5 kilométeres útrészen, egymástól 80-150 méterre halott honvédek tetemei jelezték a nyugat felé vezetÅ‘ utat…” A szavait néma csend követte.

Az elÅ‘adás részeként, a Tóth Róbert és Tóth Kálmán múzeumpedagógusok a szovjet és a magyar csapatok felszerelését is bemutatták a gyerekeknek. Megállapították, hogy kézi- és gépfegyverek tekintetében felvehette a versenyt a magyar haderÅ‘ a szovjetekkel. Ez azonban kevésnek bizonyult. DöntÅ‘ hátrány volt az is, hogy a Toldi könnyű harckocsi, a Csaba páncélgépkocsi, de még a német PzKpfw IV harckocsi sem vetekedhetett az orosz T-34-esekkel. A foglalkozás végén a múzeumbogarak megszemlélhették a Savaria Múzeum gyűjteményben Å‘rzött 2. világháborús katonai felszereléseket. Megtekinthették a Horthy Miklós kormányzó által adományozott vitézségi emlékérmet, és korabeli újságok híradásait. Szemes Imre tüzér katonaládájában pedig számos különleges, a frontot megjárt relikviát találtak, amelyeknek rendeltetését nekik kellett meghatározniuk, majd a tárgyakból kiállítást rendezniük.

Az élményszerű, mélyen elgondolkodtató foglalkozást rendhagyó tanórák keretében 8–12. évfolyamos iskolai osztályok számára is ajánljuk.

Sztelly

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »