Vasi Múzeumbarát Egylet

Krumplipuska, bilicke, kerekes faló

Hetedhét játékország Szergényben

Immár 4 éve hagyunk egy darabot a szívünkből Szergény kicsiny falujában. A Kulturális Örökség Napjai alkalmával a szegényi Néprajzi Kiállításban ezúttal a gyermekjátékok kerültek a figyelem középpontjába.

Noha a Szergénybe utazó múzeumbarátok között sokan voltak, akik most elsÅ‘ ízben láthatták a meghitt, régiségekkel gazdagított tanárlakot, a rendszeresen visszalátogatók számára is szolgált újdonságokkal a gyűjtemény. – Még mindig érkeznek felajánlások a falu lakóitól – mondta el Buzás Etelka, aki vidám mosollyal arcán üdvözölte a vendégeket. A kamrának kialakított elÅ‘tér mélyérÅ‘l elÅ‘került a faggyúszappan, a lapicka, a zsúpfésű, a rumpli és a mosóteknÅ‘ is. A lendületes tárlatvezetést dr. Horváth Sándor szakmai kommentárjai kísérték, sÅ‘t olykor egy-egy „rejtélyes” eszköz rendeltetésszerű használatára vonatkozó furfangos találós kérdést is intézett a látogatókhoz a néprajzkutató. Miután megismerték a vízen kullogó és a gánica elkészítésének módját a konyhában, az elÅ‘szobába tértek, ahol számos játék várta a néhány pillanatra gyermekké lett, gyermekkori emlékeiben elmerült múzeumbarátokat. Egyedileg gyártott ügyes kis munkák (miniatűr konyhaszekrény, traktor) mellett helyet kapott a kollekcióban a kukoricahajból és csuhéból készült baba, a kukoricatorzsából épült kút, illetve a szÅ‘lÅ‘vesszÅ‘bÅ‘l rögtönzött ugrókötél is. Eteka bemutatta a pörgettyűröptetés művészetét, bátyja egykori krumplipuskáját és azt a különleges „multifunkciós” faágat, ami a fantáziától függÅ‘en akár balett-táncos, bakszekér, úszóbajnok is lehetett.

A kiállítás megtekintését követÅ‘en dr. Horváth Sándor Hetedhét játékország című elÅ‘adásával folytatódott a kora estébe hajló délután. Az elÅ‘adó köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a kiállítás létrejöttében közreműködtek, a falu lakónak, akik e tárgyakat felajánlották. Ezt követÅ‘en két fiatalt választott ki a nézÅ‘k közül, hogy „madzagbilincsbe” vertje Å‘ket. No, nem azért, mert az elÅ‘adás megzavarásával fenyegettek volna, hanem mert arra kérte Å‘ket, kíséreljenek meg kitörni a kényszerhelyzetbÅ‘l. Míg a pár a szabadulásért küszködött, a néprajzkutató különbözÅ‘ népi játékok színes tárházát sorakoztatta a közönség elé, melynek különféle rendszerezhetÅ‘ségérÅ‘l beszélt. Kiemelte, hogy a szegényebb sorú paraszti családba született gyermekeknek készen kapott játékok híján sokkal nagyobb szüksége volt teremtÅ‘ fantáziájuk erejére. Még inkább, mint manapság, korunk automatizált, grafikailag kiemelkedÅ‘, „agyzsongító” játékai esetében.

A népi játékok, játékszerek arra is szolgáltak, hogy felkészítsék a gyermekeket a felnÅ‘ttként rájuk váró szerepekre, feladatokra. A felvillantott játékszerek között ott sorakozott a faeke, a gurula (talajsimító), kerekes lovacska, nyíl, szerszámíj a fiúk, miniatűr étkészlet, konyhaszekrény, babák a lányok számára. A legkisebbeknek ez volt a játékszerük, mert a nagyobbak már igen korán kivették a részüket a munkából. A tárgyak egyszerűek voltak, de funkcionálisak, késÅ‘bb a díszítésre is nagy gondot fordítottak, ám készítÅ‘ik olykor átestek a ló túlsó oldalára és a díszes faragás a használhatóság rovására ment. A nemesi réteg tárgyi eszközei késÅ‘bb megjelentek a kisnemesek, majd a parasztok háztartásában, végül miniatűr formában, a gyermekszobákban is.

IdÅ‘közben a látványos tornamutatványokat lejtÅ‘ páros rájött a titok nyitjára: mégpedig, hogy csukló alatt kell átbujtatni madzagbilincsüket, ha szabadulni akarnak.

Az elÅ‘adás után még néhány örömteli sor került a vendégkönyvbe és egy-két közös fotó elkészítésére is jutott idÅ‘.

Sztelly

Galéria

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »