Vasi Múzeumbarát Egylet

Amiről a Reiszig kastély falai hallgatnak

…arról a levéltári források mesélnek

A VMBE és a BDK Helyek – épületek – építészek című sorozatában a kámoni Reiszig kastély történetével ismerkedhettek meg a múzeumbarátok és a helytörténeti klubtagok Bajzik Zsolt levéltáros előadásán.

A kastély története a 16. századig vezethetÅ‘ vissza, az épület három fontosabb bÅ‘vítést élt meg. Fénykorában majorsági területek mellett angolkert, gyümölcsös övezte, vígan csobogott mellette a Gyöngyös-patak. TÅ‘szomszédságában két „Wirtshaus”, a paragvári kocsma és a Lesvár csárda álltak. Ez utóbbi, nagy múltú vendéglátó ipari egység történetérÅ‘l, szomorú sorsáról is szólt néhány szót Bajzik Zsolt a fÅ‘történet vonal lezárását követÅ‘en. Kámon település korai birtokosai között a Kámoniakat, Herényieket, Hermányiakat, Vátiakat, Káldyakat, Patyiakat, majd a késÅ‘bbiekben a Botka, Virágos, Gazdag, Kutasi, Szajky, Árvai, Lindamary, Heés, Gorup, Esterházy, Thassy, Bernáth és Reiszig családokat tartják számon. Az örökösödési és tulajdonlási perek, pénzügyi gondok szövevényes hálója övezte a kastélyt. Az eladósodott Gorup család birtokán lévÅ‘ híres gyümölcsösébÅ‘l számos példányt Bernáth György a kastély mellé telepített.

Az épület legnagyobb átalakítási munkálatai a Reiszig családhoz köthetÅ‘k. Építésze a 19. század elsÅ‘ felében feltehetÅ‘leg a szombathelyi Vojta Donát volt. Erre utal, hogy a korábbi tulajdonos, Bernáth György reszneki kastélyának homlokzati elemei hasonlóak a kámoni kastély renoválása során találtakhoz – mondta el Bajzik Zsolt.

A kastély külseje nem túl elÅ‘kelÅ‘, inkább egyszerűnek mondható. Fekvése és kialakítása miatt nehezen lehet fotózni. A Reiszig család hagyatékából származó utószínezett fényképfelvételen viszont szépen kivehetÅ‘ek a részletei.

Hagyatéki leltárok és egy 1849-es leírás alapján az épület belsÅ‘ enteriÅ‘rjét is felvázolta hallgatóságának Bajzik Zsolt. Ez idÅ‘ tájt az égetett téglás, fazsindelyes épület alsó szintjén 5 szoba, kamra, konyha és pince volt, emeletén 12 szoba. Reiszig Alajos szobájában többek között puskatartó, írószekrény, olvasóasztal, 9 db aranyrámás kép, tükör és pipatartó szekrény volt. Neje, Bernáth Karolin szobájának berendezéséhez például zongora, „vasból készült lombáló támlás szék”, azaz hintaszék, nÅ‘i tükrös fésülködÅ‘ asztal, virágállvány tarozott. A Reiszig család műtárgyaiból több darabot kiállítottak az 1912. évi Vasvármegyei Műtörténeti Kiállításon.

A Reiszig család történetének érdekes adalékára hívta fel a figyelmet az elÅ‘adó. Reiszig Alajos édesapja, Reiszig Lajos 1800-as évek elején írt szentimentális költeményei olyan nagy népszerűségnek örvendtek Bécsben, hogy Ludwig van Beethoven többet megzenésített közülük. SÅ‘t, a nagy zeneszerzÅ‘ szívélyes üzenetet is írt „Lieber Reisiger Reissig!” játékos megszólítással, illetve a kastély tulajdonosát. Hogy Beethoven megfordult volna az úrilakban, arra nincs bizonyíték. Az viszont bizonyos, hogy az 1870-es években a környezÅ‘ települések birtokosain kívül Trefort Ágoston vallás- és közoktatási miniszter és Széll Kálmán pénzügyminiszter is vendégeskedett a kastélyban.

A második világháborút követÅ‘en az épületet államosították és lakásokat alakítottak ki benne. 1960-ban műemlékké nyilvánították, de a bejegyzést 1971-ben törölték a tulajdoni lapról. Az 1965-ben felújított egykori Reiszig-kastély 1990-ben a szombathelyi önkormányzat tulajdonába került. A bérlakásként funkcionáló házat teljesen lelakták, ezért a kastély sorsa hosszú évekig bizonytalanná vált. A helyi védelem alá került épületet 2001 Å‘szén megvásárolta és a műemléki szempontokat figyelembe véve felújította a Tender Kft. Bajzik Zsolt örömét fejezte ki, hogy az épület, amely túlélte a 1965-ös árvizet, végül elkerülte a pusztulást és szépen felújított állapotban a mai napig használatban van. Reméljük, hogy mostani lakói, akik közül néhányan jelen voltak az elÅ‘adáson, nagyobb figyelmet fordítanak az épület megóvására, mint tették ezt gondatlan elÅ‘deik.

Sztelly

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1565 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »