Vasi Múzeumbarát Egylet

Páratlan Pál-történet

Adatok egy paraszti család kutatásához

Hatalmas érdeklődés kísérte dr. Pál Ferenc levéltáros előadását, aki arról számolt be, hogy saját családjának történetét kutatva milyen nehézségekkel szembesült és milyen eredményeket ért el.

A családtörténeti kutatásokhoz segítséget adó sorozat második etapjába bekapcsolódó, a Berzsenyi Dániel Könyvtár negyedik emeletét színültig megtöltÅ‘közönséget Nagy Éva igazgatónÅ‘ köszöntötte.

Dr. Pál Ferenc elÅ‘adásának céljául tűzte ki, hogy rávilágítson: a magyar társadalom mára eltűnÅ‘, hányatatott sorsú paraszti rétege emlékeinek megÅ‘rzéséhez széles spektrumú helytörténeti kutatás szükséges. A téeszesítéssel eltűnt paraszti kultúra mozaikjai is kerek történetté állíthatók össze. Ám mielÅ‘tt e célból a levéltárba térne be bárki, alaposan nézzen körül otthon, illetve közvetlen környezetében, mert  

„számos forrásanyag ott van a szemünk elÅ‘tt, csak észre kell venni”.

Ilyen helyek lehetnek: a régi szekrényajtó belsÅ‘ fala, a Biblia megsárgult lapjai, családi fotók, valamint a sírkövek, hÅ‘si emlékművek.

A családtörténeti kutatás nélkülözhetetlenforrásai a levéltárakban digitálisan is hozzáférhetÅ‘ anyakönyvek. Jól használható a mormon egyház által vezetett familysearch felület. Ajánlatos fellapozni Kempelen Béla: „Magyar nemes családok” és Nagy Iván: „Magyarország családai czimerekkel és nemzedéki táblákkal” című köteteit.

Az elÅ‘adó kiemelte az írott források mellett az oral history jelentÅ‘ségét. A kutatás során nem csak a közvetlen családtagok, de a faluközösség lakosainak közös emlékezete is nagy segítséget nyújthat. Példaként saját tapasztalatait, családja történetének kutatása közben felmerült nehézségeket, szerencsés elÅ‘revivÅ‘ fordulatokat osztott meg hallgatóságával.A szibériai hadifogolytábort megjárt, 1921-ben hazatért nagyapja halálának tragikus körülményeit sokáig titkolta a nagymama. Az elmúlt években újra elÅ‘térbe került hadiárvasági díj utáni levéltári kutatások során, véletlen folytán szerzett tudomást arról, hogy 1945-ben egy orosz tiszt gyilkolta meg nagyapját.

Dr. Pál Ferenc kétkedéssel fogadta a családi legendárium azon történetét, miszerint nagyapja hadinaplója Smidt Lajos doktor birtokába került. Ám a legenda valósnak bizonyult: az 1917-ig vezetett aprócska, német vezényszavakat és saját költésű versikéket, valamint a fogságba esést követÅ‘en készült fotókat tartalmazó füzetet valóban a Smidt Múzeum Å‘rzi. A nagypapai örökség részét képezi a kulacstetÅ‘bÅ‘l készült gyűrű, „nehéz napok” felirattal, valamint – furcsa módon – a k. u. k. emléklap is, hiszen a nagypapa nem töltötte le a sorköteles idejét.

A Pál család „páratlan” történetét egészen az 1700-as évek közepéig, a Szily János püspök által a megyébe hívott, középnemesi családból származó Pál Mihály és felesége, a meszleni születésű Kemény Marianna nevéig vezette vissza az elÅ‘adó. E pontnál meg kellett állni a kutatásban – mondta – s fejet kellett hajtani az idÅ‘ hatalma elÅ‘tt, amely eltűnteti eleink nyomát.

Sztelly

Nálunk mindig történik valami!

Tudja már ezt 1566 hírlevelünkre feliratkozott ember.
Ha érdekelnek a programjaink, táboraink vagy csak bepillantanál egyletünk mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »