A megyeházától a régi temetőig

Diákséta az 1956-os szombathelyi események helyszínein

Feltöltve: 2017.10.20

2017. October 20. Friday

1956 helyi eseményeire emlékezve a Vasi Múzeumbarát Egylet a Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Savaria MHV Múzeum támogatásával városi sétát szervezett a szombathelyi oktatási intézmények 7–12. évfolyamos, 5–6 fős csapatai számára. A 7 helyszínt érintő rendezvényen 13 iskola 15 csapata vett részt.

A történelmi, városismereti séta résztvevőit Tóth Kálmán múzeumpedagógus köszöntötte a Megyeháza egyik előadótermében. A tudnivalók ismertetése és a menetlevelek kiosztása után a csapatok elindultak a saját menetrendjüknek megfelelő kezdő állomás felé. Minden helyszínen 25 percet töltöttek el a diákok.
A Megyeházán Szőkéné Nagy Hilda (BDK) és Fülöp Gábor (VMbE) vezetésével számítógépes feladatokat oldottak meg, a püspöki palotában Ágoston Eszter és Foki Éva (VMbE) útmutatásait követve a város katolikus társadalmának a forradalom napjaiban megfogalmazott kívánságait elemezték, a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumban Tóth Róbert (SMHVM) és dr. Major Gyöngyi (VMbE) jóvoltából átélhettek egy megtörtént eseményekre alapozott iskolai jelenetet, a TIT székházban Tóth Kálmán (SMHVM) és Holzmann Klára (VMbE) interpretálásában egy korabeli gyanúsított kihallgatási jegyzőkönyv gépelésében vehettek részt a fiatalok és az őket kísérő tanárok. A MÁV igazgatóság épületében Gerencsér Ádám és Tóth Tamás (VMbE) a Magyar-Szovjet Társaság tevékenységét ismertette az oda érkezőknek, a volt ÁVH székházban történt eseményekről Herteledyné Varró Ágnes és Hamza István (VMbE) látta el információkkal az résztvevőket. Szintén ezen a helyszínen volt megtekinthető egy 1956 előtti rendőr egyenruha és egy karhatalmista (pufajkás) öltözék, amelyeket dr. Jónás Zsigmond ezredes úr adott kölcsön az alkalomra saját gyűjteményéből.

Mécsesgyűjtás az 56-os mártírok és áldozatok emlékére (fotó: Kántor Orsolya)A séta 7. állomása a szentmártoni temető volt, ahol két mártír nemzetőr sírján mécsest gyújtottak a diákok.
Az esemény – amelynek lebonyolításában a felsorolt közreműködőkön kívül részt vett Szabóné Lesch Andrea és Kántor Orsolya (VMbE) is, – a Megyeházán, filmvetítéssel és az emléklapok átadásával zárult.

Köszönetet mondunk a helyszínek rendelkezésre bocsátásáért Harangozó Bertalan kormánymegbízott úrnak és Baráth Csilla koordinációs referensnek (Megyeháza), Fekete Szabolcs Benedek irodaigazgató úrnak (püspöki palota), Véghné Busics Hilda igazgató asszonynak (Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium), Szendi Zsuzsa igazgató asszonynak (Vasi TIT) és Spendel Márton ingatlankezelési szakelőadó úrnak (MÁV).